הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

המלצות לשבוע הספר תשפ”א

Spread the love

חגיגה. חגיגת התרגשות.

אין לי מילת התרגשות גדולה מזו על שבוע הספר השנה.

הוא חוזר אלינו וגורם לי לשמחה. מי שמכיר אותי יודע עד כמה ימי חג הספר מציפים אותי בשלל רגשות. כמעט בכל ערב אני משתתפת בחגיגה, מטיילת בין הדוכנים, פוגשת חברים אוהבי ספר ואת הסופרים שהם מושא הערצתי.

השנה הועתק היריד לשרונה ואני ציפייה לראות את השינוי מהיריד שהורגלתי אליו.

לאחר שנה שלא היתה קלה, אני מאחלת לכל הסופרים לפגוש את הקוראים ולקוראים את הסופרים. במהלך השנה האחרונה בורכנו בספרי מקור רבים.

קראתי ספרים רבים, על הטובים ביותר המלצתי בבלוג במהלך השנה.ועל חלקם גם ברדיו בתוכניתו של זהר נוי “ספרים סופרים ומה שביניהם.”

קשה היתה לי הבחירה על אלו ספרים  להמליץ. ברשימה הבאה תמצאו ספרי מקור וגם ספרים מתורגמים.

מאחלת לנו חג שמח, חג של קריאה והנאה.

רשימת ההמלצות  אינה לפי דירוג הספר, אלא לפי סדר הקריאה שלי במהלך השנה.

ספר הנשים, שירה פנקס. הוצאת ספרית הפועלים, 2020

שישה עשר סיפורים על שש עשרה נשים. נשים שונות.  סיפורן של שש עשרה נשים הכתוב בחוכמה וברגישות פנימית. הצצה  חודרת לנפשן של נשים במנעד קולות. נשים השונות אחת מרעותה ולכולן מכנה משותף.

סקירה שלי על הספר

איך ללטף קיפוד, מור אסאל. הוצאת נופך ספרים, 2020

הוא ספר אנושי רגיש ודוקר.

נגה, אמא לצליל, נערה מתבגרת ולשי ילד על סף ההתבגרות,  נשואה לברק, על פניו יש לה הכל, בית מטופח, בעל אוהב שנשבע לסדר לה את החיים. אבל בפנים נגה שברירית, מכונסת בעצמה, אינה מגלה את רגשותיה ומבטלת את  רצונה, כולה עסוקה בריצוי בעלה וחלומותיו. עד ש….

ערב אחד בחזרה מהעבודה היא עומדת על רציף תחנת הרכבת ולרגע נדמה לה שברכבת החולפת היא מזהה את,אוהד, אהוב נעוריה. המפגש הרגעי הזה מחזיר אותה על העבר.

סקירה שלי על הספר

חמצן, אמיר זיו. הוצאת עם עובד, 2020

 ספר שאינו מניח. ספר על כוח שהוא למעשה חולשה. או נכון יותר, חולשה שמסתתרת מאחורי הכוח.

קשה לכתוב פרטים על הספר מחשש לספוילרים.

עלילת הספר מתרחשת במשך שלושה ימים ומתארת  שלושה דורות של בני משפחה שבה הכסף הוא הכוח.

שלושה ימים, שלושה דורות, מסיבת יום הולדת וחקירה. כל הפרטים האלו הם השלד של הרומן הבנוי במבנה שיוצר מתח. ותאמינו לי, כשהגעתי לסיום נותרתי ללא חמצן.

סקירה שלי על הספר 

ברוכה הבאה לחיים שלך. נטע חוטר,הוצאת, תכלת 2020

ספר מסע של חבורת ילדות אל עברם. ספר המתאר אירועים ומצבים בהומור. מתחת להומור ולקומדית מצבים יש סיפור על חברות, בגידה, אשליה.

שתי חברות טובות, קרובות שהקשר ביניהן נותק לפני 13 שנה.  גלי ביקרה את נעמה בבית החולים לאחר שילדה והלכה להביא לה קפה ולא חזרה. בוקר אחד בפתח העלילה, גלי מסמסת לנעמה ומזעיקה אותה למפגש בהול בעקבות הזמנתו של גיא להיפגש.

סקירה שלי על הספר

הבת היחידה, א.ב.יהושע. הוצאת הספריה החדשה, 2021

רקֶלֶה, ילדה יפה, בת למשפחה אמידה, אמה נוצריה ואביה יהודי,  שרוצה לשמור על יהדותה ואינו מאפשר לה להשתתף בתפקיד אם האלוהים בהצגת חג המולד בכנסיה. רקֶלֶה אינה מבינה מדוע אין מאפשרים לה, הרי זו הצגה ולא תפילה. מכאן רקֶלֶה, נערה בגיל מצוה עוברת מסע התבגרות, ואנחנו מלווים אותה בכל המקומות הכי יפים של צפון איטליה.

בעדינות וברמזים ללא העברת ביקורת מעלה א.ב.יהושע את כל התהיות של העולם כולו. דת, יחסי הורים וילדים, יחסי עובדים זרים, היחס למבוגרים ובעיקר חיפוש הזהות והשלת המסכות, או גם עטיתן.

סקירה שלי על הספר

חתן הפרס, יעל טבת קלגסבלד. הוצאת,כנרת זמורה, 2020

יעל טבת  קלגסבלד טוותה עלילה נוגעת ללב. עלילה שיש בה פרטים ביוגרפים. עלילה מעוגנת במציאות. יעל טבת קלגסבלד בתו של שבתי טבת, עיתונאי, סופר וכותב ביוגרפיות, מביאה את חיי המשפחה בפנינו. שבתי טבת הסופר גם הוא כמו גיבור הספר לקה בשבץ מוחי וקיבל את פרס ישראל  לאחר האירוע.

הסיפור אינו רק סיפור ההתבגרות של ענת, אלא סיפורה של משפחה המתמודדות עם מצב שברירי, סיפור של מערכת יחסים בין בת לאב דומיננטי שהשפיע עליה.

סקירה שלי על הספר

איך לאהוב את בתך, הילה בלו. כנרת,זמורה,דביר 2021

איך לאהוב את בתך הוא הספר החכם ביותר שקראתי על יחסי אם ובת. ספר טעון וסבוך ברגשות.

מערכת יחסים הסימביוטית בין האם לבת, מערכת יחסים מקרבת ומרחיקה, מחבקת ודוחה, חונקת ואינה מרפה. מערכת יחסים שנראית מושלמת לכאורה מעלה שאלות, מה קרה שהוביל את הבת לניתוק מהאם, מדוע הרחיקה הבת אל מעבר לים והאם נאלצת לחפשה.

סקירה שלי על הספר

גבר נכנס בפרדס, אשכול נבו. הוצאת כנרת זמורה, 2021

שלוש נובלות חכמות ומתחכמות עם גיבורים  שמוצגים כפושעים או בפוטנציאל של פושעים.

שלוש נובלות שאין ביניהן קשר ויש קשר. שלושתן נוגעות בנפש האדם, בבדידות ובעיקר בחידת האדם ונפשו.

מעל לנושא האנושי, זהו ספר ארספואטי, ספר שמתאר תהליך כתיבה, העיסוק בכתיבה משמעותי והוא עובר כחוט בין הנובלות.

סקירה שלי על הספר

חיי השקר של המבוגרים, אלנה פרנטה. הספריה החדשה, 2020

סיפור וידוי אינטימי חושפני של ג’ובנה הגיבורה. תיאור נפלא של חיי הנפש של נערה מתבגרת במשך 5 שנים. הגיל, שבו עליה להתמודד עם עצמה. גילויי שינוי הגוף, יחס המבוגרים אליה כמתבגרת, יחסה לסביבה, לחבריה.

בוקר אחד היא שומעת את אביה אומר לאמה שהיא מכוערת מאוד.

מרגע זה מתחיל מחול שדים עבור ג’ובנה. היא מנסה להבין למה התכוון אביה, באומרו זאת ובעיקר בכך שהוסיף “היא מקבלת את הפרצוף של ויטוריה.” ויטוריה אחותו זו שהם אינם בקשר איתה.

סקירה שלי על הספר

הענק הקבור, קאזואו אישיגורו. הוצאת הספרה החדשה, 2020

הענק הקבור הוא ספר פנטזיה עם דמויות מציאותיות ושאלות פילוסופיות מורכבות בנושא שכחה וזיכרון. ספר שהפנט אותי במשך כמה ימים.

אקסל וביאטריס הם זוג קשישים אוהבים שלא נפרדו מעולם. האהבה שלהם חזקה עד כדי להתקנא.

בוקר אחד מחליטה ביאטריס, לצאת למסע  ולפגוש את בנם, שאותו לא ראו שנים רבות, הם אינם זוכרים מדוע בנם עזב ואפילו אינם בטוחים שהיה להם בן.

על הארץ נפלה קללת ערפל השכחה. הם אינם זוכרים והסביבה אינה יכולה לעזור להם כי גם הם אינם זוכרים.

המסע שעוברים אקסל וביאטריס ביער כדי לפגוש את בנם דומה למסעו של אודיסאוס ועוד מסעות של גיבורים, דון קישוט, הקוסם מארץ עוץ. אליהם מצטרפים אדווין, בעל נשמה של לוחם. ויסטאן, לוחם שאותו הם מציגים  כשוטה אילם, שקיבלו אותו מבעל חוב. גאווין האחיין של ארתור מאבירי השולחן העגול. בדרכם הם פוגשים יצורים דמויי אדם

סקירה שלי על הספר

זוליכה פוקחת עיניים,גוזל יכינה. הוצאת כרמל, 2020

זוליכה פוקחת עיניים היא יצירה רחבת יריעה הפוקחת את עיני הקורא על רוסיה בראשית המהפכה. רומן רחב יריעה המספר את סיפורם של אלו שנעקרו מאדמת מושבם בשם המהפכה ובשם הקולקטיב.

סקירה שלי על הספר

מתופף אחר, ויליאם מלווין קלי. הוצאת הכורסא, 2021

רומן קצר ועוצמתי, עלילה מצומצמת שמסופרת מנקודת מבט ייחודית ומאפשרת זווית ראיה כואבת על האפלייה בין השחורים ללבנים בדרום ארה”ב.

יום אחד ביוני 1957 בסאטן, עיירה לא מציאותית בדרום ארה”ב קמו ועזבו התושבים השחורים את העיירה. הם לא השאירו אור בבתים להרתיע פורצים, השאירו דלתות  לא נעולות, השאירו כל חפץ בבתים. תושבי העיירה הלבנים צפו בהם המומים, לא מבינים כיצד נפל דבר.

סקירה שלי על הספר

נובלת השח מט, שטפן צוויג. הוצאת תשע נשמות, 2021

“נובלת השחמט” היא הנובלה האחרונה שכתב שטפן צוויג. נובלה שבה בפעם הראשונה והיחידה הוא מזכיר את עליית הנאציזם ומתאר חלק ממעשיהם. זוהי נובלה פסיכולוגית המתמקדת בסמליות והקבלה בין המשחק הנפלא לנפש האדם.

סקירה שלי על הספר

ערב אחד במועדון, כריסטיאן גאיי. הוצאת כרמל, 2020

סימון נרדיס היה בעברו נגן ג’אז מפורסם ומוכשר. יום אחד  עזב את עולם המוסיקה, את הנגינה, השתייה, הסמים, הנשים, כי היו תערובת קטלנית עבורו והחליט לחיות חיים רגילים.  עשר שנים הוא מומחה למערכות חימום, תפקידו לדאוג לחימום מחסנים, בתי מלאכה, לא חימום על הבמה. כיום  הוא שומע רק מוסיקה קלאסית. לדבריו הוא ערק מעולמו הקודם.

ערב אחד, ערב שבו עליו למהר לשוב לביתו כיוון שהוא ואשתו מתכננים לנסוע לכמה ימים, הוא התעכב לתת עזרה למהנדס. המהנדס רוצה לגמול לו על כך ומבקש ממנו להצטרף אליו לארוחת ערב במועדון.

וזהו אותו ערב אחד במועדון שיהפוך עליו את כל חיו וחיי הסובבים אותו.

סקירה שלי על הספר

שני ספרים נוספים מאוד חשובים ומשמעותיים לנו כאזרחי המדינה ואוהבי הספר.

ילדה רעה, נעמי לויצקי, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2019

 ספרה האישי והמרתק, של נעמי לויציקי. ספר השוזר בתוכו את סיפורה שלה ושל המדינה.

סקירה שלי על הספר

 בשליחות הלב, אוֹרי סלונים,הוצאת ידיעות אחרונות, 2019

ביוגרפיה מרתקת של  אוֹרי סלונים,  מי שפעל למען השבתם של השבויים והנעדרים של מדינתנו, ומי שמקדיש  בהווה את כל כולו למען ילדי וראייטי.ספר המתאר לא רק ביוגרפיה אישית של אדם מיוחד ומעניין אלא את הביוגרפיה של מדינתנו.

סקירה שלי על הספר

חג שמח לכל אוהבי הספר.

תגובות בפייסבוק