הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

בני בולטימור, ז’ואל דיקר

Spread the love

 

בני בולטימור, ז’ואל דיקר

מצרפתית, רמת איילון

מודן, 2017

עמ עמ

ידעתי שזה מה שיקרה, של א יתאפק ותתחיל לקרוא את הספר, תשאב לתוכו ולא יירגע עד שתסיים, גמד קטן בראשי הינשוף ויאמר לי, אל תמהר, וכשתסיים תבכה, שאין לי ספר טוב יותר ממנו או ספר כמותו לקרוא .

היה היה זה הספר הטוב ביותר שקראתי לאחרונה, ספר סוחף, חכם, כואב, עצוב, מצחיק.

לזאב בן, הלל, אחוזה, סבתא, סבתא, סבתא, בית קיט, כסף.

מהלך הזמן הם משכנים, יפים, הילדה, ילד. וודי הוא כמו בן.

הבן השני, נתן, גר במונטקלייר עם אשתו ובנו מרקוס. שהם10 בסיס

הניגוד בין שתי המשפחות בעיצומו של הבגרות, הבעל.

מרקוס, בנם של נתן ממונטקלייר מגיע בחופשות, בסופי שבוע ובחגים לבולטימור, שלושת הנערים,מרקוס, הילל וודי מאוחדים יחד, עובדם בגננות, משחקים,  חולמים ומכנים עצמם, כנופיית הגולדמנים. הם אפילו מדפיסים את הכיתוב על חולצה, קבוצה מאוחדת.

לכנופיה מתחברת, איך לא, נערה, מוכשרת ,יפה, אלכסנדרה.הם כבר ארבעה.

מרקוס ואלכסנדרה יהפכו לזוג.

אבל הספר נפתח בטרגדיה, זה אינו ספוילר, בפתיחה נאמר לנו שקרה משהו נורא לוודי, ונאמר שזה חודש לפני האסון.

האסון מרחף מעל דפי הספר ומעל לזיכרונות של מרקוס שכותב אותם. מרקוס בהווה הוא סופר מוכשר, סופר שפרסם ספר  שהיה לרב מכר, כעת הוא מחפש רעיון לספר חדש, שכנו ליאו, גם רוצה לכתוב ואינו מוצא על מה, ואם אמרנו טרגדיה ,ליאו משמש כמקהלה בטרגדיה. הוא צופה מהצד ויודע לומר את הדבר הנכון, הוא המצפון של מרקוס. מרקוס כותב כדי להשתחרר מהעבר, כדי לעמוד מולו באומץ.

האסון שמרחף הוא המניע של העלילה והופך אותה לעלילת מתח, האסון מוביל  לפירוד בין אלכסנדרה למרקוס, מוביל להתפקחות, צער וסבל.

ז’ואל דיקר יודע לכתוב, יודע לשזור עבר והווה ולנוע בין הזמנים, יודע להביע את התחושות עד כדי כך שהרגשתי כאילו אני נמצאת יחד עם נערי בולטימור, עוצרת נשימה במגרש הכדורסל, שמחה בשמחתם וחוששת לגורלם ועתידם.

זהו ספר על ידידות ונאמנות בין חברים וקרובי משפחה,  על קנאה ורגשות אשם, קנאה שמעוורת ,פוגעת ואינה מצמיחה, על סודות ,הסתרות ואי הבנות. זהו ספר על דינמיקה פסיכולוגית של קבוצה, כל אחד מחברי הקבוצה חושב על האחר כמוכשר ועליו עצמו כנחות.

הספר הוא ספר על תהליך הכתיבה, מרקוס מציג עצמו מיד בפתיחה כסופר, בתחילת הספר הוא אינו מוצא על מה לכתוב עד שליאו שכנו אומר לו ,כתוב על הכאב שלך ומרקוס יושב וכותב על משפחתו. במקור הספר נקרא, הספר של בני בולטימור.

ספרו הקודם של ז’ואל דיקר, האמת על הקארס מרקוס גולדמן, הקוסמוס מרקוס גולדמן, מרקס גולדמן.

מי שעוד שמע על הסופר על וספרותו, אני רואה אותך.

ואני? מה ייקרא כעת? מתכו מתכו לקרואנשים.

תגובות בפייסבוק