הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

גן עדן וגיהנום באותו האי. על  “גן עדן וגיהינום” של יון קלמן סטפנסון

Spread the love

ספר שמספר את איסלנד ותולדותיה. ובעיקר את הטבע העוצמתי שלה הגובה את חיי תושביה.

ספר שחווית הקריאה בו שונה. מצאתי עצמי לא ממהרת לקרוא אותו ולסיימו, אלא כל מה שרציתי היה  להמשיך ולהתענג על כל משפט, כל תיאור של ענן בשמים וערפילי המכסים את האי.

באיסלנד עדיין לא ביקרתי (זה בתוכנית). מעטים הספרים שתורגמו מאיסלנדית לעברית. קראתי את  “על שפת הים, בקצה העולם” של סולוויג אגרז. שהילך עלי קסם מעורפל. כך שידעתי לאיזו אווירה אכנס בקריאה.

ספר שמספר את איסלנד ותולדותיה. את הטבע העוצמתי שלה הגובה את חיי תושביה. הספר הוא הראשון מטרילוגיית ספרים (ניתן לקרוא כל ספר בנפרד).

הסיפור מתרחש בסוף המאה ה-19. הנער, הוא הדמות הראשית, היחיד ללא שם,(לשאר שמות שאי אפשר להגות או לקרוא) אולי כדי להבדיל אותו מהשאר או להראות שהוא יכול להיות כל אחד. הנער נמצא בין יורדי ים דייגים, הוא הצעיר ביניהם ולכן עליו מוטלות המטלות הפחות נעימות. חברו היחיד הוא בָּרְד’ור ,שניהם היחידים מבין הדייגים שקוראים ונמלטים מפחדיהם בקריאת ספרים. שניהם אוספים חפצים בתרמיליהם ובסוף היום פורקים אותם. “מוציאים מהתרמילים את שאר הדברים שנותנים ערך לחיים לא כולל במקרה שלהם שפתיים אדומות וחלומות ושיער רך.”

הספר נפתח ביציאת הדייגים לים, הם יצאו שישה ויחזרו חמישה (לא ספוילר נאמר מיד בפתיחה.)

תוך כדי ההכנות ליציאה לים אנחנו מתוודעים לאנשי הסביבה, לדייגים, לנשותיהם שחוששות ומתפללות שיחזרו בשלום, מתפללות לישו שיחזירם. הנער נזכר בביתו, באמו שגם היא חיכתה לבעלה אהובה שיחזור מהים. גם אביו יצא בסירת 6 חותרים ולא שב. “השכן בא וכיבה את אור העולם.” המשפחה מתפזרת, אמו כותבת לו שלא ישכח את אביו שימשיך לחיות במחשבותיו. זו הצוואה שמותירה לו והוא מקיימה.

כולם יודעים שהמסע מסוכן ובכל זאת יוצאים אליו.

“אותם מעמקים שלוקחים את יקיריהם הם אלו שמקיימים אותם, מרחיבים את ביתם ומגדילים את חלומותיהם.”

ובחזרתם ליבשה

 “האושר שלהם הוא להרגיש קרקע יציבה תחת כפות רגליהם לאחר 12 שעות באוקיאנוס. זה סימן שלא טבעת.”

הגיבור חוזר ליבשת ומחליט כי לא יצא אל הים לעולם. בחזרתו הוא עורך  מסע על מנת להחזיר לבעליו את הספר “גן העדן האבוד” שחברו, בָּרְד’ור, קיבל. הם קראו יחד בספר. הם נשבו בקסמיו ובילו שעות בשיחות על הספר. המסע על היבשה אינו קל ומקביל למסע בים. עכשיו הוא מספר את סיפורו של חברו במטרה להחיות אותו שוב. בדיוק כמו אמו שניסתה להחיות בפניו את אביו.

מי שרוצה עלילה קצבית ומהירה, עלילה מרתקת, לא ימצא אותה כאן.זהו ספר בעל עלילה מצוצמצת.

ספר פיוטי, שיר הלל לטבע ולחיים או שיר קינה למוות. שיר הלל לטבע ולגורמי האדם, שיר הלל לאפסותו וקטנותו של האדם מול הטבע ,שיר קינה לפחד מגורמי השמים. האדם שבוי בין גן עדן וגיהינום. יופיו של הטבע יכול להיות גן עדן וגיהינום יחד.

“הגיהינום הוא זרועות שאין את מי לחבק שם”.

“הגיהינום הוא לא לדעת אם חיים או מתים”

חלקו הראשון של הספר הילך עלי קסם. הרגשתי כאילו אני נמצאת בתוך ציור אפלולי, היו רגעים שהיה לי נדמה כי אני נמצאת בין אנשי המקום, רואה את הערפל, מרגישה בלחות ,נפעמת מעוצמת הטבע ויראה מהגלים ולב הים.

החלק השני של הספר הוא פילוסופי, מעלה שאלות על משמעות החיים. שתי יממות חלפו מהרגע שהנער עזב את המסעדה עם חברו וחזר בלעדיו. עכשיו הוא מחליט להחזיר את הספר גן העדן האבוד לבעליו. מסעו על האדמה הוא מסע נפשי לעצמו. מסע עם תהיות על משמעות החיים.

המספר שהוא חלק מהסיפור, נוכח ונפקד גם יחד, מתערבב לפעמים עם הדמויות, עובר מגוף שלישי לגוף יחיד רבים, מה שממחיש את התחושה שהוא נמצא בין החבורה. המספר יוצר סצנות ויזואליות שעובדות על כל החושים של הקורא. לעיתים התחושה היא שאנחנו נמצאים יחד עטופים בערפילי האי, בשחור אפור של העננים, בקור של האוויר ,במרחבי האוקיאנוס האינסופי ובפחדים של היוצאים לים ואלו שנותרים מאחור. לא רק תיאורי הנוף הקסימו אותי, אלא צירופי המילים והמשפטים. למשל:

“המפרץ בפקספלואי רחב ידיים, כמה רחב? רחב כל כך שהחיים אינם חוצים אותו.”

“הים ישן ההר מנמנם ובשמים שוררת דממה, איש אינו ער שם.”

הספר הומחז ומועלה על הבמה באיסלנד.

https://www.youtube.com/watch?v=uwaSCYpE10Y

ממליצה מאוד, חווית קריאה שונה ומיוחדת.

גן עדן וגיהינום, יון קלמן סטפנסון

תרגמה מאיסלנדית, דנה כספי

מודן, סדרה לספרות יפה 2018

תגובות בפייסבוק