הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

אגם טום- אן פאצ’ט

Spread the love

תפילה לשובם בשלום של  החטופים, החיילים, המפונים.

החלמה לפצועים וחיבוק תנחומים למשפחות השכולות.

אגם טום – אן פאצ’ט

 

“אגם טום” הוא ספר מנחם שמזכיר לנו ימים פשוטים וטובים שהיו לנו. זהו ספר על אחדות המשפחה ואהבת בני המשפחה.

כמה הייתי רוצה להיות במקום הבנות של לארה וג’ו, להיות בבית ילדותי עם הורי ולשמוע מהם על עברם, גם אם הוא נשמע להם משעמם, אותי הוא מסקרן. כיוון שהורי נפטרו צעירים שמעתי מהם סיפורים, אבל לא שמעתי את מה שמעניין אותי היום. ולצערי נשארתי עם הרבה סקרנות וחלל.

כל ילד סקרן ורוצה לדעת על ההורים שלו שבעיניו הם כוכבי על, שחקנים בתיאטרון החיים שלו.

הסגר העולמי של הקורונה איחד את בני משפחת נלסון, שלוש הבנות הבוגרות של לארה וג’ו נלסון מגיעות לחוות הדובדבנים של המשפחה, על מנת להיות ביחד (זוכרים אלו היו החוקים בימי המגפה, ניתן לבני משפחה להיות יחד ובמקום פתוח).  בגלל מחסור בעובדים הן מגיעות ומוכנות לתת יד בקטיף בתנאי שאמם תספר להן את סיפורה. הן רוצות להשלים פרטים. הן רוצות לדעת מה קרה בין אמם לשחקן המפורסם דיוק.(דוכס השחקנים)

לארה מספרת את סיפורה.

 “יש הרבה דברים שאתן לא יודעות.”

“זה לא סיפור מצחיק, מלבד חלקים שכן.” אומרת לארה שעד גיל שש עשרה נקראה לורה ושינתה את שמה ללארה על שם גיבורת הרומן ד”ר ז’יוואגו. הבנות מופתעות מהגילוי.

משפחת נלסון היא משפחה רגילה, שיגרתית ומושלמת בעיניי. ג’ו ולארה מנהלים את מטע הדובדבנים ואוהבים אהבת נפש אחד את השנייה. בנותיהם עזבו את הקן. אמילי היחידה שרוצה להמשיך לנהל את החווה, מייזי היא וטרינרית וכל פרה ממליטה גורמת לה להתרגשות, נל הצעירה רוצה להיות שחקנית ולהמשיך את אמה.

עם המשפחה המושלמת יוצאים הקורא ובנותיהם של לארה וג’ו למסע אחר גילוי הסוד. בכל סיפור ובכל משפחה יש סוד. בנות המשפחה רוצות לדעת יותר פרטים ממה שהן יודעות היום. כיוון שלארה הבטיחה להן לספר את הסיפור היא מתחילה לספר להן ולנו הקוראים הסקרנים.

״סודות הם לפעמים כלי הכרחי לשלום״

הסיפור המסופר בגוף ראשון נע בין העבר להווה. אן פאצ’ט מצליחה לנווט את הזמנים ביד מיומנת ובסקרנות. היא גם מצליחה להעביר את מחשבותיה של לארה על האירועים כשהיא מספרת את העובדות לבנותיה, כך שהקורא מבין את התנהלותה.

לארה רוצה להרשים את בנותיה, ולהראות את עצמה טובה יותר משהיתה מה שעומד בניגוד לרצון לספר את האמת במקרה שתביא תועלת.

קיץ אחד לארה היתה שקנית תיאטרון שבו כיכבה דמות במחזה “העיירה שלנו” ולאחר מכן לכוכבת הוליוודית לתקופה קצרצרה. באותו הקיץ היא הופכת להיות בת זוגו של פיטר דיוק שחקן עולה, שלאחר מכן הופך להיות שחקן מבוקש, נערץ ומפורסם. בתה אמילי משוכנעת שדיוק הוא אביה.

וכך בין עבר מפואר להווה משפחתי אנחנו נעים בין הזמנים ומגלים אחדות משפחתית, מערכת יחסים בין האחיות, פער בין הדורות שמתבטא בטכנולוגיה חדשנית וביטויים שונים המותאמים לדורות.

אהבתי את הקרבה המשפחתית את אהבת האחיות, את הרציונליות של לארה וההבנה הבוגרת שלה מגיל צעיר והבחירה שעשתה, הבחירה לא להיות שחקנית. מכל הדמויות העדפתי את ג’ו, בתחילה הוא נראה לי כמו תפאורה, אבל בהמשך הוא התגלה כמו סלע איתן שתמיד נמצא שם עבור לארה ובנותיו, גם אם אינו מוחצן כמו דיוק.

 גם בספרה “אגם טום” כמו בשאר ספריה נושא המשפחה הוא המרכזי בסיפור, והפעם מדובר במשפחה רגילה מאוחדת, משפחה שבה הנאמנות מעל לכל.

הסיפור מתנהל די בעצלתיים, סיפורה של לארה נשמע לי בנאלי ורגיל, ככל שהתקדמתי בעלילה הרגשתי כחלק מהבנות שרוצות לדעת על העבר. ידעתי שיש עוד סוד שלארה הסתירה ואכן שווה היתה הקריאה עד לקראת הסיום שבו סיפורה של לארה צבר תאוצה.

אומנם זה אינו הטוב בספריה של אן פאצ׳ט, אך הוא שווה קריאה בזכות המשפחתיות, הקשר בין בני המשפחה, האהבה האמיתית מול האהבה שבסרטים.

מה הסוד של לארה, והאם תספר אותו לבנותיה? קראו את הספר ותגלו.

 אגם טום, אן פאצ’ט

מאנגלית: קטיה בנוביץ’

עורך הסידרה: ארז רווה

הוצאת: עם עובד 2024

תגובות בפייסבוק