הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

בריס דיג’יי פנקייק – סיפורים

Spread the love

תפילות לשובם בשלום  של החטופים, החיילים והמפונים.

תפילות להחלמת הפצועים.

קובץ סיפורים שמתאחדים לסיפור אחד, סיפור על מערב וירג’יניה. סיפורים ראליסטים ומדויקים המצליחים להעביר לקורא את חווית הדמויות וחווית המקום. הסיפורים המתארים את המקום ממחישים היטב את העיירות שבהם הם מתרחשים. זו אמריקה של עיירות חקלאיות עניות ונידחות, ללא עתיד ותקוה, עיירות של חוואים גבריים, שבסוף היום מבלים בפאב, שותים. סיפורים על אנשים מחוספסים חיצונית, אך שבירים מבפנים. דמויות שנראו לי אבודות. ״ אני מסתכל סביב. כל האנשים האלה באו הנה מהדירות  העלובות שלהם, כי אין להם מסיבות ללכת אליהן״

דמויות שחיות בבדידות שמובילה לייאוש וייאוש שמוביל לאלימות.

״אני יודע שהם לא יכולים לברוח או להיחלץ בשתייה או למות כדי להיפטר מהכל״

 בראייה מפוקחת, סופר ראליסטית מספר בריס פנקייק את סיפורים של אנשים, מה שהיו או מה שיהיו, סיפורים על על פרידה, על בדידות, על מוות, סיפורים  שאין בהם פואנטה, הם מסתיימים באיזה שהוא ריק. לאורך הקריאה תהיתי, מי קבע שצריכה להיות פואנטה בפיסקת הסיום? הסיפורים מטרתם להראות הווי חיים של אנשים קשי יום במקומות עניים ללא תקוה. אחד הגיבורים חש בבדידות, חוסר תקוה ואם יש תקוה אזי הוא מנסה להיאחז במשהו לא מציאותי, אולי יצליח להרוויח כסף מהאדמה כאן מהמכרה. ברור לו שהוא לא יצליח.

הכתיבה של בריס דיג’יי פנקיק היא כתיבה מהודקת וראליסטית. תאור הטבע אומנם מינימליסטי, אך בעל עוצמה. ״יש קרקעית רחבה, ועל הגבעות משני הצדדים מתחשלים עננים מהבהבים שהשמש לא יכולה לפזר.״

בסיפורים יש הרבה עצב וכאב, עצב על הדמות ושל הדמות על הידיעה שחייהם חסרי תקוה. הם חיים ללא אהבה וללא קשר.  בסיפור “חדר לנצח” פוגש הגיבור נערה אולי ילדה צעירה העוסקת בזנות, הוא מנסה לשכנע אותה להפסיק לעבוד ואף משמש בתפקיד המושיע, מבטיח לה עזרה. הנערה יודעת שחייה הם ללא עתיד ומסרבת.

הסיפורים כתובים היטב, מדויקים, תיאורי הטבע  ממשיים והדמויות מציאותיות. ובכל זאת היה לי קשה להתרגש מהסיפורים, אולי כי המצב מסביב אינו מאפשר להזדהות עם דמויות אמריקאיות, אולי כי הסיפורים כתובים באיפוק רגשי. ובכל זאת הסיפורים מצוינים. הכתיבה משובחת וכל מה שנותר לי הוא להצטער על סופר שסיפוריו נקטעו.

תרגום הסיפורים על ידי ארז וולק משובח ומדויק.

בריס פנקייק נולד במערב וירג’יניה, הוא פרסם 12 סיפורים בימי חיו ובגיל 26 התאבד בירייה. מותו קטע  קריירה מצליחה.

בריס דיג’יי פנקייק, סיפורים

מאנגלית: ארז וולק

הוצאת עם עובד, 2024

תגובות בפייסבוק