הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

הקוסם – ספרו רחב היריעה של קולם טויבין

Spread the love

הקוסם- קולם טויבין

מתפללת לשובם בשלום של החטופים, החיילים והמפונים.

את הספר “הקוסם” אני מכתירה מבחינתי כספר השנה. אחד הספרים המצוינים שקראתי, ספר שמחוויר את כל הספרים האחרים.

רובנו ואוהבי הקריאה כמוני מכירים את הביוגרפיה של תומאס מאן ואת יצירותיו הנפלאות, בית בודנברוק, הר הקסמים, מוות בונציה דוקטור פאוסטוס, יוסף ואחיו. אז מה הייחוד של קריאת ביוגרפיה שנים אחרי שנפטר, ואחרי מאמרים רבים שקראנו על חיו?

התשובה במילה אחת –  הכתיבה.

קולם טויבין קרא לספר “הקוסם”,  כינוי שילדיו של תומס מאן הצמידו לו והוא דבק בו, אני אומרת, שקולם טויבין הוא הקוסם. 416 עמודים מהפנטים שאי אפשר להניח.

בכתיבה צבעונית, מדויקת ומפורטת קולם  מפיח חיים בתקופה ודמויות. מצייר תקופה שדעכה, תקופה של תרבות, נימוסים, הקפדה על פרטים ומוסר.

קולם טויבין חקר ובדק את תולדות חיו של מאן  ברמה קפדנית ודקדקנית, שגרמה לי לחווית קריאה מיוחדת. הרגשתי כבת משפחה, או בת לוויה שחייה עם הסופר. כמי שמעריצה סופרים ומשתוקקת לבלות במחיצתם, כדי לעקוב אחר התנהלותם ולהבין “מנין נחלו את שירתם”, הרגשתי בקריאה, שאני כמו זבוב על הקיר, שבוחן את התנהלותם ברמה יומיומית ומחשבתית.

תומאס מאן מגדולי הסופרים, שהעניק לנו ספרות נפלאה גדל בבית אריסטוקרטי ועשיר. אביו היה איש קפדן, סוחר אמיד וקונסול, אמו הגיעה ממשפחה אמידה וניהלה בית של תרבות, נגינה, קריאה.

אביו השמרן לא טיפח את נטיותיו האומנותיות, להפך הוא ציפה ממנו, שימשיך את דרכו במסחר. תומס לא נטה לעסקים, הסתיר מאביו את רצונו להיות סופר ומכל הסובבים אותו את נטייתו המינית.  אחיו היינריך מודע לאחיו ומזהיר אותו שלא יסתתר תחת תחפושת.  לאחר מות האב מאבדת המשפחה את נכסיה. האם מצליחה לסדר לו עבודה בחברת ביטוח ושם הוא כותב בסתר את סיפוריו. בהמשך תומס ואחיו הופכים לסופרים שהיריבות ביניהם אינה נסתרת. תומס מאן זכה בשנת 1929 בפרס נובל לספרות על ספרו “בית בודנברוק”, ספר בעל יסודות ביוגרפים של משפחתו.

תומס הופך לסופר מוערך ומפורסם בארצו ובאירופה. למרות נטיותיו המיניות הוא נושא לאשה את קטיה, בת למשפחה יהודית מתבוללת ונולדים להם שישה ילדים. ילדיו, אריקה מאן, קלאוס, גולו היו סופרים גם כן. בניגוד לאביו תומס מאן מטפח את כישוריהם האומנותיים.

כשהיטלר עולה לשלטון תומס כבר כתב יצירות מופת, “מוות בוונציה”, “הר הקסמים” ” יוסף ואחיו”  הופך בין רגע תומאס מאן מסופר, שכולם רוצים להיות במחיצתו לסופר שנמנעים ממנו. בזמן עלייתו לשלטון של היטלר נמצא תומס מאן מחוץ למדינתו ואינו שב אליה. הוא חרד ליומנים שהקפיד לכתוב שנשארו בכספת מאחור, חרד שהגרמנים ישימו את ידם עליהם, ויגלו את מחשבותיו על נטיותיו המיניות.

קולם טויבין חושף את מקורות הכתיבה של תומאס מאן. תומאס מאן היה סופר קפדן בעל סדר יומי ומשמעת כתיבה יצירותיו נשענות על הביוגרפיה הפרטית שלו . “מוות בוונציה” נכתב  כשנסע לוונציה. במהלך הנסיעה הוא חושב על סיפור שבו הגיבור  יהיה בדמותו של מאלר, או היינריך או הוא עצמו. הוא נחשף ליופי ולתשוקה. תומס התלבט אם להפוך את מושא התשוקה  לנערה צעירה ואז הבין שהוא יישאר במסגרת הטבעית והלא דרמטית והבין שעליו לכתוב על נער. מבט של גבר מזדקן על נער צעיר, שמועות על כולירה בנאפולי הביאו אותו לחשוב על מגפה בסיפורו.

טובין בחר לפתוח את הספר בסצנת מסיבה שהיא למעשה מקבילה לסצנת הפתיחה של  “מוות בוונציה”.

“הר הקסמים” נכתב בעקבות שהותו בבית מרפא של אשתו ושלו. יצירת מופת על זמנית. שם הספר מתכתב עם כינויו של מאן, הקוסם.

“הקוסם” הוא רומן רחב יריעה המתאר תקופה דרך חיו ועיניו של גדול הסופרים. הקוסם הוא כינוי שנתנו לו ילדיו על כך שיש לו כוחות קסם והוא יודע אילו מילים מתאימות לגירוש רוחות רפאים. “אבא הוא קוסם” תואר שדבק בו. זהו רומן המשרטט באופן מדויק ומרתק את דמותו של סופר רב פעלים, שהכינוי הולם אותו בכמה רבדים. הוא קוסם של מילים, וקוסם של רגשות שמצליח להסתיר את נטייתו המינית, בדיוק כמו שאחיו אמר לו כשהיה צעיר.

 למרות שהספר גדוש בפרטים רבים, לפעמים יתר על המידה, עדיין הוא ריתק אותי ולא יכולתי להניחו מהיד. הכתיבה המדויקת של טובין, הירידה לפרטי הרגשות הכניסה אותי אל מוחו של גדול הסופרים. תיאורי החברה, היחס לנשים והשינוי שחל במהלך המלחמה. יחסיו המיוחדים עם אשתו , למרות שידעה על נטיותיו המיניות, שלא מומשו בפועל היא  העריכה אותו כאדם, כבן זוג, וכסופר. היתה ביניהם התאמה מושלמת, להתקנא. תיאור מערכות היחסים הסבוכות של תומס מאן עם ילדיו מגלה את אופיו. בנו הצעיר מגלה ביומני אביו את מה שהוא חושב עליו, מה מוביל אותו לשים קץ לחיו. במשפחתו של תומאס מאן יש היסטורית התאבדויות.

ביוגרפיה מציאותית הכתובה כסאגה משפחתית רחבת ירעה. סיפור אנושי של סופר ענק. שמחתי שיכולתי לחיות במחיצתו ימים ולראות את עולמו דרך עיניו, על מנת להבין מניין שאב את מקורותיו הספרותיים.

יצירת מופת מתגמלת קריאה.

הקוסם, קולם טויבין

מאנגלית, ניצה הן ארי

הוצאת שוקן, 2023

תגובות בפייסבוק