הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

חולצות אדומות, ספרו השנון והמשעשע של ג’ון סקאלזי

Spread the love

חולצות אדומות – ג’ון סקאלזי

כל מה שאני מתכוונת לומר לכם על הספר הוא ש- :

אני ממליצה בחום על הספר השנון והמיוחד הזה. ספר שהצחיק אותי, מה שאינו קל בימים אלו, והוא לא רק הצחיק אותי, אלא גם גרם לי לריכוז.

לצערי, על מנת למנוע ספוילרים לא אספר על העלילה, אולי בכמה מילים.

זהו ספר שנחשב למדע בדיוני, כן. אני יודעת שלא כולם אוהבים את הז’אנר הזה. גם אני לא במיוחד, פרט ליוצאים מהכלל. “חולצות אדומות” הוא  יוצא מהכלל. ואם אני קראתי ואהבתי, גם אתם תאהבו. למה? כי זו סאטירה  וביקורת על  סדרות הטלוויזיה, על עולם הקולנוע, על התסריטים, על ז’אנר המדע הבדיוני ששבוי בעצמו.  הוא כתוב בחן וקסם עם הומור שנון וחכם.

אנדרו דאהל מגיע לספינת החלל אינרפיד, הוא חיכה זמן רב להגיע לספינה וקיווה לקידום משמעותי. מיד עם הגעתו הוא מתבונן סביבו בנסיון ללמוד על הספינה ולהפתעתו הוא מגלה, שכל החילים הפשוטים מסתתרים ומתחבאים בעיקר מהקפטן, ואלו שאינם מסתתרים מתים כמו זבובים.

למה? כי המונח “חולצה אדומות”  (אנגלית: Redshirt) הוא כינוי האופייני לדמות בדיונית בסדרות מדע בדיוני שייעודה היחיד הוא מוות מהיר ואלים זמן קצר לאחר הצגתה. לובשי החולצות הם כלי עלילתי שנועד להמחיש את הסכנות הרבות שבפניהן עומדות הדמויות הראשיות מבלי להורגן. מקור המושג בסדרת הטלוויזיה “מסע בין כוכבים”: קציני האבטחה לבשו חולצות אדומות ובדרך כלל נהרגו בנסיבות אלה.(ויקיפדיה)

“החולצה האדומה”, אמר אבנט. “את יודעת, במסע בין כוכבים המקורי תמיד היה להם את קירק, בונז וספוק, ואיזה בחור מסכן בחולצה אדומה שהושמד לפני הפסקת הפרסומות הראשונה. מוסר ההשכל הוא לעולם לא ללבוש חולצה אדומה או לצאת למשימות מחקר כשאתה הבן אדם היחיד שהשם שלו לא מופיע בכתוביות הפתיחה”.

כולם הבינו זאת ולכן הם נמנעים מלשהות בקרבת אותם אנשים. הם ניסו להסביר ולהגיד אפילו פנו לעיתונות  אבל אף אחד לא הקשיב להם.

“כי מישהו מאיתנו צריך למות”, אמר קאסאוויי. “ככה זה במשלחות המחקר. אם ק׳אינג עומד בראש המשלחת, מישהו ימות. מישהו תמיד מת. אבל אם מישהו ימות, אז האחרים מוגנים. ככה זה עובד”.

כשדאל מגיע לספינת החלל העניינים משתבשים. איך, ולמה, והפתרונות, על כך בספר.

ג’ון סקאלזי יוצר מצבים אירוניים ובלתי הגיוניים, עם ניבים ושיבושם מה שגורם למשפטים מצחיקים. הוא כותב בחוכמה מתוך אהבתו לז’אנר מדע בדיוני, ולדמויות המשמשות תפקידם בסרטים ובספרות. הוא אפילו מכתיב לקורא כיצד לקרוא חלק מהדיאלוגים באמצעות מילים הכתובות בהטייה ואותן צריך לקרוא בהדגשה.

הספר נע בן זמנים ובין מציאות לדמיון ובדייה. בין אמיתי לסדרות טלוויזיה, ובזה יופיו. יש בו ביקורת על סרטי וסדרות הטלוויזיה מדע בדיוני ואירוניה, בעיקר על הסידרה “מסע בין כוכבים”.

זהו מסע בזמן ובין סדרות. לשאלה האם ניתן לשנות את העבר? התשובה היא כן. בסדרות טלוויזיה זה אפשרי.

נהניתי, צחקתי ודמיינתי לעצמי הלואי שההווה  שלנו הוא  סידרה והגיבורים יכולים לשנות בו את העלילה.

ג’ון מייקל סקאלזי השני הוא סופר מדע בדיוני אמריקאי, וכיהן בעבר כנשיא אגודת סופרי המדע הבדיוני והפנטסיה של אמריקה. נודע בעיקר בזכות סדרת ספרי “מלחמת האדם הזקן”. הוא בעל בלוג מאוד פופולרי ונחשב. סופר חכם שיודע מה הוא עושה ועל מה הוא כותב ובעיקר איך הוא כותב.

יתכן ואנשים, שהם יותר רציניים ממני בשטח המדע הבדיוני יאמרו, שהספר הוא קליל בהשוואה לספרים אחרים מאותו הז’אנר, וכנראה שהם צודקים. אבל, אני אהבתי, נהניתי וממליצה לכם לנסות.

ומילת תודה ל עברית שהעניקו את הספר ועוד אחרים וטובים בתקופה הראשונה של המלחמה כמתנה. תבורכו על כך שחייכתם ונתתם לי  רגעי שפיות.

מאחלת לנו ימים טובים והלוואי כמו בסדרות ובסרטים הסוף יהיה טוב.

חולצות אדומות, ג’ון סקאלזי

מאנגלית, צפריר גרוסמן

הוצאת אופוס,2015

תגובות בפייסבוק