הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

יצורים נבונים להפליא – שלבי ון פלט

Spread the love

מה מחבר ומקשר בין תמנון פסיפי ענק קשיש  החי באקווריום, מנקה מבוגרת בת שבעים, ובחור צעיר שאינו מוצא את מקומו?

שלוש דמויות בודדות המחפשות קשר עם הזולת ואהבה.

טובה, מנקה באקווריום בשעות הערב, לאחר שבעלה נפטר היא החלה לעבוד  כמנקה באקווריום, על מנת להגדיל את הכנסותיה. בשעות הפנאי היא סורגת עם חברותיה, אך מרגישה חריגה בינהן. בנה אריק, נעלם ביום הולדתו ה-18. טובה סורגת עם עוד כמה חברות ולא מרגישה שייכת אליהן, מרגישה חריגה בינהן, היא אינה אוהבת את השיחות השטחיות, אין לה נכדים להתגאות בהם.

אריק בנה נעלם ביום הולדתו ה18. אריק עבד בקיץ ברציף, הוא נעלם כשתיקו נשאר בתא, כסף לא נגנב, אמרו שבחורה מעורבת בכך. אחכ מצאו סירה שטביעות האצבעות של אריק על ההגה. כולם אמרו לה שהתאבד, טובה מעולם לא האמינה. טובה הגיעה משוודיה בגיל צעיר, היא אישה סגורה, קצת מחוספסת ונוקשה, אך מתחת למעטה החיצוני הנוקשה היא עדינה ורגישה.

מרסלוס, התמנון כלוא באקווריום וסופר את ימיו למותו, לפי חישוביו נותרו לו 160 ימים לחיות ולפניו מש/ימה חשובה. מרסלוס הוא יצור ימי שחושב, מבין, רגיש וקשוב. בין מרסלוס לטובה נקשרים קשרי ידידות, עד כמה שניתן ליצור קשרים שכאלה מעבר לזכוכית האקווריום. טובה מדברת אליו ומשוכנעת שהוא מבין אותה ומגיב לדבריה. מרסלוס, שרגיל היה לחיות בחופש בים יוצא מידי פעם מהאקווריום שלו. נקודת המבט של מרסלוס היתה בעיתית עבורי, הוא מתואר כמי שחושב כבני אדם, ציפיתי לחשיבה אחרת, שונה.

 “קָמֶרוֹן קַסמוֹר רוקר בן שלושים,  גדל אצל דודתו ג’ין ורק שניהם מהווים משפחה. הוא לא מצליח להחזיק מעמד באף עבודה. לאחר מערכת יחסים כושלת הוא מחליט לעזוב ולנסוע. הוא מגיע לסאוול ביי.

מקבל מדודתו קופסה עם חפצים של אמו, מחפש בהם אולי יש משהו שווה ערך שיעזור לו למשכן, בין החפצים הוא מוצא תמונה של אמו.

שלושה שלא ברור מה הקשר ביניהם. כל זמן הקריאה רציתי לדעת מה מחבר בין טובה המבוגרת לצעיר שהגיע לעירם ולתמנון האנושי. נכון היו הרבה רמזים שפוזרו כמו פירורי עוגה בעלילה. ובכל זאת למרות שחשדתי היה בי הרצון לדעת איך כל הפירורים יתחברו לשלם.

לא רק הרצון לדעת כיצד יסתיים הסיפור ואיך כל הקצוות יתחברו והדמויות יתאחדו ריתקו. אהבתי את האנושיות של הדמויות. שלוש דמויות בודדות שמחפשות אהבה. דמויות שרוצות קשר אמיתי וחם. כל דמות נוגעת ללב. טובה ומסירותה לעבודה מתגלה כאשה אוהבת ורגישה. אפילו בעלת חוש הומור, השיחות שלה עם התמנון מחייכות ממש, למרות שידעתי שאינו עונה לה הייתי משוכנעת שהוא כן מדבר איתה. מרסלוס, התמנון הקשיש והבודד נקשר אליה. הוא מגלה לנו שיש לו סוד כמו הים. הוא יודע שיש לו משימה להשלים לפני מותו. קמרון, הבחור האבוד שרוצה להיות מיושב כמו כולם מכשיל את עצמו פעם אחר פעם. הוא עובר תהליך של התבגרות ושינוי.

“ככלל, אני אוהב חללים. חלל בקצה המכל שלי מעניק לי חירות .אבל, אני לא אוהב את החלל שבלב שלה. יש לה רק לב אחד, לא שלושה כמו לי. אני אעשה הכל למלא את החלל שלה”  משפט שהדמיע אותי. כמה רגש ורגישות לתמנון ענק.

ספר שעוסק בנושאים רגישים של אובדן, צער, בדידות, הזדקנות. ספר שנוגע ללב.

“יצורים נבונים להפליא” הוא ספר ביכורים, אפילו קצת בוסרי מבחינה ספרותית, כיוון שהרמזים מונחים מול עיני הקורא. אבל הסיפור עצוב וכואב עם הרבה חמלה ובעיקר קריא ואינו מאתגר, בדיוק מה שהייתי זקוקה לו בימים אלו.

יצורים נבונים להפליא, שלבי ון פלט

מאנגלית, דנה אלעזר-הלוי

עורכת תרגום, נאוה צלר

הוצאת כתר, 2023

תגובות בפייסבוק