הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

פינלי דונובן מחסלת, ספרה המהנה של אל קוזימנו

Spread the love

פינלי דונובן מחסלת, אל קוזימנו

אומרים שהספרים הם החברים הטובים. אני יכולv להעיד שהמשפט נכון. יש לי המוני חברים אנושיים, אבל לפעמים הספרים מכירים אותי טוב יותר. כך קרה לי השבוע, שבוע שהיה צפוף ודחוס בדברים טובים, לא איפשר לי להתפנות לספר מאתגר.

חבר טוב המתין לי על המדף בסבלנות ולבסוף בלי להדחק הבין שאני זקוקה לו והתחיל לדבר איתי.

מיד בסיטואצית הפתיחה ובהכרות שלי עם הגיבורה נשבתי בקסמה, או נכון יותר בחוסר האונות שלה. פינילי, סופרת מותחנים, גרושה טרייה שבעלה עזב אותה לטובת אחרת, נמצאת בבוקר שכולו כאוס. היא צריכה להיפגש עם הסוכנת שלה ולדון איתה על המשך הספר שהתחייבה לכתוב. בינתיים בנה מסרב להחליף חיתול ובתה החליטה לספר את עצמה. פינלי השקועה בחובות, לא מצליחה למצוא עלילה לספרה הבא שעליו היא חתומה. כל יום שעובר מרחיק אותה מהשכר שתקבל ותוכל לשלם את החשבונות שתפחו. עכשיו באמצע הכאוס היא תוהה באיזה תירוץ תשתמש עבור אי התקדמות ספרה.

בזמן שהיא משוחחת עם הסוכנת שלה, סועדת בשולחן שלידה שומעת את השיחה על ספרה ומציעה לה הצעה מוזרה ומפתה. הצעה שהיא מותאמת לעלילות הספרים שהיא כותבת. היא מנסה להסביר שלא תוכל לעמוד במשימה. אין לה אפילו שהות להתלבט בין הפיתוי בכסף הרב שתקבל ובכך תוכל להיות שקטה, לבין הסירוב. מכאן היא שקועה באירועים בלתי הגיוניים ומטורפים “לא ידעתי מה גרוע יותר — העובדה שלראשונה בחיי התגאיתי בעצמי באמת, או העובדה שכל הכסף שארוויח עלול להכניס אותי לכלא עד סוף ימיי.”

הסוכנת שנושפת בעורפה מובילה אותה לכתוב עלילה שמתאימה למציאות העכשווית שלה.

 פינלי מוצאת את עצמה בתוך ספר שכתבה. מצד אחד אינה מעוניינת, אך נמשכת לעשות זאת. לא רק בגלל הכסף שלו היא זקוקה נואשות, אלא כי, נכנסה לדמות של ספרה. וכך היא הופכת לבלשית, חוקרת משטרה, חשודה. תוך כדי פעולות היא מנסה לחשוב, לו היתה הגיבורה בספר כיצד היתה מתנהגת, מה היתה עושה.

הספר אינו רק מתח וחשדות. המציאות היומיומית של הגיבורה מתוארת כסיוט, והיא בעידן המודרני שלנו תמצא לה את הדרך להפוך לגיבורה שמצליחה לממן ולהחזיק את עצמה וילדיה.

כקוראת כל מה שסיקרן אותי היה לדעת איך היא תצא מהתסבוכת, הרי היא לא תהיה פושעת בסיום הספר, היא הגיבורה, היא זו שכותבת על דמויות וספרים שסיומם טוב. הסתקרנתי לדעת אילו התפתחויות יהיו שישנו את המסלול.

“פינלי דונובן מחסלת” הוא ספר קריא, חביב עם עלילה קצבית. דמות תזזיתית שחושבת ופועלת מהר. ספר שבו המציאות עולה על כל סיפור.

לא חשוב שהיו בספר הרבה דברים לא הגיוניים ולא מציאותיים בעלילה. אבל ההנאה של הקריאה היא המציאות ההגיונית שלי בקריאה.

ממליצה לקרוא למי שמתחשק לו להתרחק קצת מהסביבה וליהנות לרגע.

פינלי דונובן מחסלת, אל קוזימנו

מאנגלית, קטיה בנוביץ’

הוצאת, כנרת זמורה דביר,2023

תגובות בפייסבוק