הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

תנינה במישור החוף, ספרה המיוחד של טלי כהן-צדק

Spread the love

תנינה במישור החוף, טלי כהן – צדק

דמיינו שאתם עוברים באותו הנתיב פעם אחר פעם, לא תמיד מבחינים בפרטים, אבל בוקר אחד נעלם משהו מצד הדרך. ואז הביטחון שלכם מתערער.

כך קרה לשירה, גיבורת הספר, “תנינה במישור החוף”.  בוקר אחד רגיל בהחלט כמו שאר הבקרים, נעלמת לה העיר נתניה מצד הדרך. עיר שלמה נמחקת מהתודעה. עיר שהיתה שנים בצידי דרך הנסיעה שלה איננה.

היא מנסה לנשום לפי קצב, לבדוק את פעולותיה, אבל כלום. אין עיר. עד שהיא נזכרת בניסוי שהיא וחבר נוסף היו שותפים לו בימי לימודיהם באוניברסיטה.

זיכרון הניסוי מחזיר אותה לעבר, לימים שהם היו ארבעה סטודנטים צעירים שלמדו יחד, בעיקר למבחנים. אמיר המחונן והלמדן של הרביעייה החליט לבצע ניסוי, שירה ומיכה שהיו ידידים וזוג מאוד לא ברור מחליטים להיענות לאמיר ולהשתתף בניסוי שהוא עורך. נעמה הצלע הרביעית בחבורה היתה חולה ולא למדה איתם לבחינה.

זיכרונות העבר מתעוררים כעת ועלולים לסכן את ההווה.

לא אספר מה היה הניסוי ואיך העלמות נתניה קשורה אליו. אגלה שהם בעצמם לא זוכרים את הפרטים החשובים שלו וכעת הם מוטרדים בגללם.

אספר שזהו ספר על יחסים ועל חברות, על נפש האדם ומורכבותה, על כאב וצער ופרידות. על קנאה וזוגיות ומשפחה.

אלו הם נושאי הספר, הספר לכאורה רגיל, נפתח בבוקר שגרתי שבו שירה ממהרת לעבודה, שולחת את בנותיה לבית הספר. אך בהמשכו הוא הופך לספר מתח מרתק, שבו רציתי לדעת מה עלה בגורל הניסוי של מיכה ושירה, המתח מתחלף לספר שיש בו פנטזיה הגיונית ובכל זאת יש בו משהו על גבול הפנטסטי.

את ההעלמות הסברתי לעצמי שזו למעשה הדחקה, הדחקה של תקופה שעברה והשאירה משקעים בין החברים. הדחקת מערכות יחסים מורכבות שכנראה לא נפתרו. וכמו ילד שאם הוא עוצם עיניים ואינו רואה את מה שמולו העצם אינו קיים. כך דברים נעלמים לגיבורים. ולא רק עצמים.

לטלי כהן צדק יש יכולת לרתק את הקורא, לא יכולתי להניח אותו וסיימתי לקרוא במהלך טיסה חזרה לארץ. היא מצליחה להציג בפני הקורא דמויות אמינות וראליסטיות. הספר עורר בי מנעד רגשות מכעס ועד חמלה ובעיקר כאב על אחת הדמויות.

“תנינה במישור החוף” הוא שם  מעט מוזר לספר, יש תשובה למשמעותו. בזמן שהם פותרים תשבץ הגיון היא עונה נתניה על ההגדרה תנינה במישור החוף ומסבירה למה היא אוהבת תשבצי הגיון. תשבצי הגיון הם אוכסימורון בתוך המצב הבלתי הגיוני שהם נקלעו אליו.

ממליצה בחום לימי הקיץ החמים, ולא רק.

תנינה במישור החוף, טלי כהן-צדק

עורכי הספר, מירי רוזובסקי ורון דהן.

הוצאת שתים, 2023

תגובות בפייסבוק