הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

מאה השנים של לני ומרגו, ספרה נוגע ללב של מריאן קרונין

Spread the love

יש ספרים שלפני קריאתם אני אומרת “לא בשבילי”,  ובכל זאת קוראת ונשבית בהם.

כזה הוא הספר “מאה השנים של לני ומרגו”. ידעתי שגיבורת הספר היא נערה החולה בסרטן ושוהה בבית חולים, ובכל זאת תחושת בטן אמרה לי לקרוא אותו.

לא הצטערתי, למרות הסיום הידוע, שאינו ספוילר, נשבתי בדמותה של לני. אהבתי כל רגע שבו שהיתי במחיצתה.

לני בת ה- 17 שוהה במחלקה לחולים סופניים בבית חולים בגלזגו. עבורה החיים מאוד קצרים. לני נמצאת לבד, הוריה אינם נמצאים איתה ואינם שוהים ליד מיטתה.  לני כנה, ישירה, בעלת חוש הומור שחור וציני. בשיחות עם הכומר היא מנסה לשכנע אותו שאין אלוהים והכנסייה שלו מאוד לא אטרקטיבית. היא מבקשת שיספר לה איזו אמת, לא שקר, לא ספין כנסייתי.

הזמן עבור לני בבית החולים שונה, נדמה שהוא איטי.  באחד הימים היא מגיעה לחדר האומנות הנקרא “החדר הורוד”. שם היא פוגשת את מרגו,  בת ה- 83. לני מעלה הצעה, כיוון שהגיל של שתיהן יחד הוא מאה שנים הן תציירנה מאה ציורים, ציור לכל שנה, כך הן תספרנה את סיפור חייהן מאה תמונות שיאמרו למי שיראה אותן, שלני ומרגו היו כאן בעולם.

מרגו אומנית מוכשרת מציירת את חייה, היא חוזרת בזמן ולוקחת איתה למסע את לני. לני  המהופנטת מהאשה הנעימה שאינה דומה לאף אחד שפגשה קודם, מציירת את חייה שלה בציורים תמימים.

לאט לאט נאספים הציורים וכך לני מרגישה שהיא משאירה משהו אחריה בעולם. בכל ציור שנוסף הקורא מתאהב יותר ויותר בלני. סיפורה של מרגו מיוחד ושונה, אבל לצערי לני כבשה אותי יותר.

הספר אינו ספר על מוות, אלא על החיים. על הרצון ליהנות מכל רגע שניתן. “אני חייה לטווח קצר.”

 ספר על חברות אמיתית וקירבה. למרות פער הגילים בין לני למרגו הן מוצאות אחת את ליבה של השנייה. על אף גילה הצעיר של לני היא מספקת לקורא תובנות חיים רבות ״ לתת לאנשים שצריכים ללכת ללכת. לאפשר להם להיות חופשיים.״ היא אינה רק אומרת, אלא מאמינה ומיישמת את השקפת העולם.

ללני חשיבה משעשעת והתנהגות ילדית. בשיחות עם הכומר היא מדברת על מחילה, עונש, גאולה ונקמה ומגלה שנקמה היא מהנה יותר, כי הרי התנ”ך כולו מלא בנקמה בבני אדם. מתעקשת לקרוא לגלימות שלו שמלות. היא מכניסה צבע לחיו ולכנסייה שבה הם נפגשים.

יש בה שובבות נעורים, לפעמים היא מתנהגת בקונדסות שגורמת לקורא לחייך וגם לבכות.

ספר עדין שמצליח לגעת בקורא. דמותה של לני היא דמות אמיצה שמאירה לנו איך עלינו לעמוד מול עצמנו ומול חיינו. אילו בחירות יש לנו בחיים ועד כמה אנחנו נאמנים לעצמנו.  ״ איך יכול להיות שאני עומדת למות כשאני כל כך מפחדת למות?״

לני שיודעת מה יהיה בסופה נאבקת עד לרגע שבו היא נכנעת ואומרת ״ רציתי שיאמרו עלי, ההיא שהחלימה בדרך נס והצטרפה לקרקס.״ אז זהו, שלני לא הצטרפה לקרקס ועוד הרבה דברים היא לא, אבל היא  כן השאירה לנו, הקוראים, תובנות על החיים הקצרים.

ממליצה מאוד לקרוא ולהכיר את לני המקסימה, שנכנסת ללב ומלמדת אותנו על חמלה.

מאה השנים של לני ומרגו, מריאן קרונין

מאנגלית, שאול לוין

כנרת זמורה, 2023

תגובות בפייסבוק