הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

החבל, ספרו המטריד של סטפן אאוס דם זיפן

Spread the love

“החבל” הוא משל ראליסטי בעל סממני פנטזיה ואימה על החברה.

משל על אובססיה שמובילה להרס. משל על רוע החבוי בבני אדם.

בכפר קטן עם מעט אנשים, במקום לא ידוע ואף בזמן לא ידוע חיים בשלווה איכרים. חייהם שקטים ונדמה כי דבר לא יפר את שלוותם ושיגרתם. אלא שערב אחד מטייל לו ברנהרד לאורך היער, בקצה היער הוא מגלה חבל כמו נחש  מונח  על העשבים. ברנהרד חושב שהחבל נשכח עלי ידי אחד האיכרים או שהילדים הישארו אותו לאחר משחקם. בדיקת החבל מעוררת בו התפעלות “חבל כזה לא היה לאף אחד בכפר, למי הוא שייך?”. למחרת הוא ממהר אל מקום החבל כולו מלא בסקרנות, שם הוא מוצא את האיכרים מתגודדים ומסתודדים סביב החבל. הם מנסים לגלות למה מחובר החבל ולהפתעתם הם מגלים שהחבל נמתח אל תוך היער.

שלושה יוצאים לבדוק, חוזרים ומספרים שחזיר בר התנפל עליהם. למחרת יוצאים כל הגברים של הכפר אל היער, יציאתם מתוארת כאילו הם יוצאים למלחמה. נפרדים מנשותיהם מהילדים. המסע אל היער הוא מסע אל עצמם ואל גבריותם הראשיתית. הם אינם חוזרים לנשותיהם כפי שהבטיחו, שכחו מהנשים והילדים והפכו לעסוקים באופן כפייתי לחבל.

החבל חילץ אותם משעמום, כאילו הציב בפניהם חידה, אתגר. בינתיים ביער הם צדים, שומרים על החבל.

מגלים מרחוק כפר. כפר נטוש, כפר רפאים, אחד מהם ממליץ להיכנס ולקחת, הם מתנגדים והוא מסביר שכיוון שהכל נטוש ממילא זה יהרס.והם הורסים.

הנשים שנותרו מאחור מחכות, סיגלו לעצמן דפוסי ציפייה.לאחר ימי צפייה הן מחליטות לפעול.

והחבל?  נח במקומו כמו ביום הראשון חסר חשיבות וייחוד. אינו מבין מה המהומה סביבו.

המורה מעודד אותם להמשיך למטרה, אסור להם לחזור לכפר בלי שהשיגו את המטרה. והם ממשיכים, אינם מרפים, מזמן איבדו את צלם האנוש שלהם עד שהם מגיעים לנקודה שבה מחכה להם ולקורא הפתעה.

“החבל” הזכיר לי את “בעל זבוב” שבו חבורת נערים ללא נשים משילה מעליה את תובנות החברה והופכים ליצריים ופראיים.

בתחילת הספר נזכר ברנהרד במשפט  שאביו אמר לו ״ השיבולים הן כמו האושר, כשהאושר נעשה גדול מדי, הוא הופך לסבל.״

ואכן, השיגרה והשלווה המאושרת גרמה להם לצאת ממנה והפכה את חייהם לסבל.

הספר מהלך על חבל דק בין פנטסיה מציאות ובעיקר אימה, יער אפל, חיות מאיימות, תיאורים חשוכים כמעט כמו האגדות של האחים גרים. החבל הוא סמל לחידת יצר האדם. האם יוביל אותם להצלחה, להרמוניה חברתית או לכאוס. “החבל” שואל את השאלה הפילוסופית מה קורה לגברים שנוטשים את הצוויליזציה ונקלעים למעבי היער.

ספר צנום הכתוב בדחיסות רבה ובקצב מהיר. אי אפשר להניח אותו והוא נקרא בשטף. למרות התחושות הקשות שהיו לי במהלך הקריאה לא יכולתי הניח אותו. בתוך הפרקים הקצרים מקופלים רעיונות רבים, מהי אחריות, כיצד קבוצה מתפקדת בתנאים שאינם רגילים לחיות. מה קורה כשהם מאבדים שליטה. מה קורה לגברים שנמצאים ביער ללא נשים.

ספר מטריד משעורר מחשבות רבות.

ממליצה.

החבל, סטפן אאוס דם זיפן

מגרמנית, אברהם קנטור

ספרית הפועלים, 2023

תגובות בפייסבוק