הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

בת שבע סלון כלות אשדוד, יהודית איתן

Spread the love

ספר אנושי, ישראלי, עם דמות אחת יוצאת דופן.

תארו לעצמכם שאתם מסתובבים בדרום תל אביב ורואים שלט מעל לחלון החנות ועליו כתוב “בת שבע סלון כלות אשדוד”. בת שבע סלון כלות זה בסדר, אבל אשדוד במקום הכי לוהט בתל אביב? מוזר, לא?

 כדי להבין איך הגיע השלט לחלון החנות בתל אביב צריך לקרוא את הספר החביב הזה.

בת שבע היא  בעלת סלון כלות מצליח באשדוד. כבר עשרים שנה שכלות מאשדוד והסביבה מגיעות אליה. בת שבע בעלת עין חדה מזהה את הזוגות ואת הדינמיקה ביניהם. אלו שצמודים ואי אפשר להכניס סנטימטר למידות, או כלות שרוצות לסיים את הבחירה מהר. והיא כמו פסיכולוג צופה בזוגות ומבינה את הדינמיקה ביניהם.

היא מזהה את הבעיות הצפויות אצל הזוגות לעתיד, אך אינה מזהה את הצרות אצלה בבית.

בת שבע נשואה לאיציק, נהג מונית שעוזר לה בסלון. יש להם שלוש בנות, הגדולה גרה בתל אביב בחטא עם החבר, לשנייה יש חבר בהתהוות והקטנה אוטוטו מתגייסת לצבא ל 8200 בת שבע רוצה שתסיים את הצבא ותבוא לעזור בסלון. היא אינה מבינה מה זה ה-8200 הזה בכלל.

בת שבע שולטת בכולם, בבנותיה, בעובדות שלה, אבל אינה יכולה לעשות כלום מול כלבו של השכן, שעושה צרכיו דווקא ליד דלת חנותה, אינה שולטת במשקלה, ומגלה שהוסיפה קילוגרמים נכבדים. עכשיו היא מגלה שגם אינה שולטת בבעלה. אם היא זו שתמיד ארגנה לאחרים, הרי שכעת היא זו שצריכה לארגן את חייה מחדש.

גם כשהעניינים מסתבכים ויוצאים משליטה, והם ממש יוצאים משליטה, בת שבע מצליחה לשוב ולהיות עוף החול.

ספר קריא עם עלילה מתפתלת. הכתיבה קולחת. דמותה של בת שבע היא דמות שובת לב ונעימה, אחת שנכנסת ללב והקורא מזדהה איתה. אהבתי את הנחישות שלה, את הרצון שלה לא לוותר. ואת הכוחות שלה לנוע ולהניע קדימה.

למרות שהספר נשמע כספר קליל, הנושאים שבו הם נושאים שניתן להזדהות איתם, בית, משפחה, זוגיות, קריירה, העיר אשדוד מול העיר תל אביב, ובעיקר האמת הפנימית של בת שבע שמניעה אותה.

לקחתי את הספר לחופשה ונהניתי ממנו כל רגע. השכיח לי את המציאות העכשווית.

בת שבע סלון כלות אשדוד, יהודית איתן

כנרת זמורה, 2022

תגובות בפייסבוק