הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

כתב כמויות, ספרה האנושי והרגיש של ורד גלאון

Spread the love

כתב כמויות הוא ספר אנושי וחכם.

ורד גלאון ארכיטקטית במקצועה מביאה סיפור אנושי עם דמות מציאותית וכנה. אין בספר התייפייפות או ניסיונות למצוא חן בעיני הקורא.

יסמין, ארכיטקטית, רווקה בת ארבעים, נכנסת לבתים של אחרים שבהם היא לומדת על בני הזוג, על מערכות היחסים בינהם, מי כועס על מי, מי עושה מחווה קטנה, איך הבית מתנהל. מי ששוכר את שירותה פותח את דלתו בפניה. והיא רגילה להגיע לפתור בעיות וללכת. יסמין אינה מעיזה לפתוח את דלתה שלה אפילו בפני עצמה. היא נעולה בודדה וסגורה ממש כמו הבית המצויר על כריכת הספר “זאת העבודה שלי, להיכנס לחיים שלהם מהר, לתת להם מה שהם צריכים. זה לא קשור אלי, אין פה הדדיות ביחסים.”

יסמין מספר את סיפורה דרך כתב הכמויות של הבתים הנקרא הספר הכחול, ספר שבו הכל מדויק ומתוכנן. יסמין סיגלה לעצמה בחייה כתב כמויות אישי, היא נצמדת בדבקות למסגרת שבנתה לעצמה והיא הבדידות וחוסר האפשרות לתת לאחר להיכנס אל ליבה. פעם נכוותה ומאז אינה מעיזה להושיט את ליבה. אלא שהחיים הדינמיים אינם כתב כמויות קפדני ומדויק.

יום אחד אהובה מהעבר ואשתו מבקשים ממנה לבנות עבורם את ביתם, יסמין נזרקת לזיכרונות העבר עם יוחאי. המפגש המחודש שלה מאפשר לה להתבונן פנימה אל עצמה או אל הבית הסמלי שבנתה בתוכה. לאט לאט היא נכנסת פנימה ובודקת את הסדקים שלה.

יום אחד היא מוזמנת לחקירה במשטרה בעקבות פיגוע וחשד שלקבלן העובד תחת פיקוחה יש קשר.

החקירה היא סמל לחקירה הפנימית שלה, מדוע לא נישאה. ודווקא במקום הבלתי צפוי היא פוגשת  בחור שמחזיר לה את הצחוק.

ורד גלאון מצליחה להביא בפני הקורא דמות אמיתית, דמות שנוגעת בלב הקורא. יסמין שוטחת בפנינו את הכאב האישי שלה, את הבחירות שבחרה ובעיקר את הבדידות שלה שמגנה עליה, אך מתחילה דווקא עכשיו להיסדק. יסמין עוברת תהליכים אישיים ובדק בית עם עצמה. אהבתי בספר את הכנות שלה, את הדרך הקשה שהיא עושה ללא הנחות. הכנות של הדמות בעיניי נבעה מכך שהסיום אינו מהיר, אינו טוב מידי. הכל מדויק בו, ממש כמו כתב הכמויות.

הכתיבה של ורד גלאון ישירה לא מתייפייפת, לפעמים דוקרת. “בסוף החורף התפרץ האביב והיה כל מה שאביב יודע להיות. קצר מכאיב ומבלבל.”

הספר כתוב פרקים פרקים כל אחד מהם הוא מעין פרק של כתב הכמויות והוא מקביל בסמליות שלו לגיבורה ולחייה כמו “עבודות צביעה, עבודות בטון, מתקני חשמל.

כל מי שבנה או שיפץ בית יודע עד כמה השיפוץ קשה, כמה סבלנות וכוחות נפש צריך בבנייתו. יש שטוענים שהשיפוץ הוא סמל לזוגיות. יש שהזוגיות אצלם מתחזקת בעקבות הבנייה ויש שהסדקים נפערים יותר ויותר. יסמין גם היא רואה מול עינייה מי ישרוד את הבנייה ומי לא. עכשיו יש בה יכולות לבדוק את ליבה-ביתה הפנימי.

ספר אנושי רגיש שנוגע ללב.

ממליצה.

כתב כמויות, ורד גלאון

עורכת, מירי רוזובסקי

הוצאת שתיים, 2022

תגובות בפייסבוק