הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

אין מה לראות פה, קווין וילסון

Spread the love

אין מה לראות פה, כותרת מסגירה שאומרת,  יש הרבה מה לראות פה.

כותרת מסקרנת, כשמישהו אומר, אין מה לראות, אנחנו רוצים מאוד מאוד לראות, להציץ. הספר הוא בבואה לחברה האמריקאית. ספר שאומר לנו, בואו תציצו  ותגלו כמו תמיד, שלא כל הנוצץ זהב הוא. להפך.

ליליאן הגיבורה ומדיסון חלקו אותו חדר בפנימייה יוקרתית. ליליאן היא בת לאם חד הורית שהבינה במהרה שאם רצונה להתקדם ולצאת ממעגל חייה הנוכחי, עליה ללמוד בבית ספר יוקרתי. היא מבינה את העיקרון הפשוט והוא, כסף קונה הכל. ליליאן מתאמצת וזוכה במלגת לימודים. מדיסון, נערה יפיפה ממשפחה עשירה שהכל בא לה בקלות  חולקת איתה את החדר בפנימייה. הן הופכות לחברות קרובות.

במפגש הראשון מדיסון אומרת לליליאן ״ אני רוצה שיהיה לי כוח. אני רוצה להיות זו שגורמת לדברים גדולים לקרות, שאנשים יהיו חייבים לי הרבה טובות שהם לעולם לא יוכלו להחזיר. אני רוצה להיות כל כך חשובה שאם אני אפשל, בחיים לא יענישו אותי.״ והיא מצליחה.

אירוע במהלך הלימודים מוכיח לליליאן את מה שידעה, כסף קונה הכל. וכך היא  מוצאת  את עצמה מחוץ לחלומות שחלמה.

ליליאן הופכת לקופאית ומדיסון סוללת את דרכה הפוליטית, את נשואיה לסנטור ואת מגוריה באחוזה יוקרתית.

עכשיו, אחרי שנים שלא התראו מדיסון פונה לליליאן  ומבקשת ממנה עזרה, ומי אם לא ליליאן תציל אותה. כי רק היא יודעת לשמור סוד.

ליליאן מוזמנת לאחוזה של מדיסון נוטפת הזהב והעושר. העזרה היא טיפול בשני ילדיו התאומים של בעלה הסנטור מנשואים קודמים. לליליאן מתברר, שהילדים אינם ילדים רגילים. אם חשבה שהיא צריכה לשחק איתם ולתת להם לשהות בבריכה כל היום, הרי שטעתה. דברים מוזרים ומשונים קורים בחברתם.

מטרת החומה המקיפה את האחוזה היא להסתיר, הרי אין מה לראות פה. יש אומנם לראות את העושר, אבל מאחוריו אין כלום. יש הרבה ריקנות וכסף שקונה הכל. כמו שהיא אומרת “כשאתה עשיר קל לך להמשיך ולקבל מה שאתה רוצה וככל שאתה יותר  עשיר אתה נדרש לפחות מאמץ.”

ליליאן תעבור מסע התבגרות, או יותר נכון מסע של חיזוק הערך העצמי שלה. מסע שבו היא תגלה את צביעותם של הפוליטיקאים, את הריקנות של האנשים העשירים ואת הכוח הפנימי שלה.

יש בספר ביקורת חברתית נוקבת על שטחיות החברה הגבוהה בארה”ב, על הכסף כמסנוור, על המעמדות והרצון להחזיק במשרות בכל מחיר והיכולת לרכוש מעמד בכסף. יש גם ביקורת על הדת, התנהגות הילדים היא למעשה רוח הקודש.

הספר קריא מאוד, קראתי אותו במהלך כמה שעות, הביקורת החברתית מאוד גלויה. דמויות המשנה היו לי מאוד שטוחות וחסרות אמינות. אבל, דמותה של ליליאן כבשה אותי. ליליאן העדינה, זו שנשארה בנשמתה נערה שחיה בשולי החברה ועיניה נשואות לעושר ומעמד. ליליאן שלמדה בכוחות עצמה כיצד להתאהב בתאומים שטיפלה בהם. ליליאן שלא היתה מוגנת בחייה למדה להגן על התאומים, לימדה אותם להאמין בבני אדם ובעצמם. ליליאן שמקבלת אחריות אישית על הילדים, לומדת לאהוב אותם ולגלות את הרגשות שהטמינה עמוק בתוכה.

כמו שאמרתי אין מה לראות פה, כי באמת אין, הכל ריקני וחיצוני, אבל יש הרבה מה לראות, לראות את החברה בעיניים נכונות ולראות את האור שבכל אחד.

הספר אינו מעלה תהיות אצל הקורא, אפילו לא אכזבה, כי הקורא יודע מה מסתתר מאחורי היוקרה והזהב. בזכות הדמות, שאני אישית אהבתי הוא נותן לנו תקוה, הוא מעמיד את את האמת הפנימית כערך עליון, כערך שלמעשה יכול לרפא ולתקן.

אין מה לראות פה, קווין וילסון

מאנגלית, שירי שפירא

עורך הספר והסדרה, ארז רווה

הוצאת עם עובד, 2022

תגובות בפייסבוק