הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

חמש דקות איתך, ספרה המרגש והאישי של חנה גרנות

Spread the love

ספר אמיץ וחושפני על התמודדות עם אובדן.

הרבה כוחות  הייתי צריכה כדי להתחיל לקרוא את הספר “חמש דקות איתך”. פחדתי שהספר יעסוק בנושא השכול והכאב באופן מעיק. אבל מהרגע שקראתי את המשפטים הראשונים לא יכולתי להניח אותו. הייתי מרותקת לכתיבה, לסיפור ולדמותה של חנה גרנות הסופרת.

ספר רגיש וקריא הנקרא בשטף על התמודדות של משפחה עם אובדן. לא, זה אינו ספר מעיק על כאב ושכול, זהו ספר שמנסה לפתור חידת מותו של בן אהוב.
בכתיבה קולחת ומרתקת סוחפת חנה את הקורא אל עולמה וחושפת בפניו את הכאב ודרכי ההתמודדות של בני המשפחה.

מות בן על הוריו הוא הכאב הגדול ביותר של כל הורה, התאבדות של בן היא קשה שבעתיים.  איני יודעת איך ניתן להכיל את הכאב והאובדן. את האסון הנורא מכל. איך מתמודדים עם הידיעה ואיך ממשיכים בחיי היומיום. לכן ביראה ובחשש פניתי לקרוא את הספר. והופתעתי.

דורון, שמו הספרותי של בנה של חנה גרנות שם קץ לחיו בגלל אהבה נכזבת. והוא בן 19.5

חנה גרנות יצאה למסע כתיבה.  הספר הוא אוסף סיפורים יצירתיים, סיפורים שבהם מנסה חנה להבין את בנה דורון (השם הספרותי שבחרה לבנה דרור) היא רוצה להבין את מחשבותיו ומה הניע אותו, מדוע בחר לסיים את חיו.

רן, חברו הטוב של דורון, הכיר לו את איילה שהפכה לאהובתו. דורון מאוהב בה עד כלות. באחד המכתבים אליה הוא מבטיח לה עולם ומלואו, חיי נצח, מבטיח שישמיע לה דיסקים ויחד יחיו חיים מאושרים, ומסיים את דבריו “רק אל תהיי עצובה איילה שלי.” אלא שרן גוזל את איילה מדורון. דורון הנבגד,  שאמר “אני מאמין שאין דבר ששווה למות בשבילו.” אינו יכול לשאת הכאב ובוחר להתאבד מול ביתו של רן.

הסיפורים רבגוניים ויצירתיים. הם כתובים ללא סדר כרונולוגי ובכך יופיו של הספר. הסיפורים כתובים דרך עיניו של דורון, אמו, אחותו ואפילו ונוס, אלת האהבה, מתארת את אהבתם של דורון ואיילה. סיפור יפיפה ומיוחד. נקודות המבט השונות יוצרות זווית ראיה רחבה על דורון, על הילד החכם שבגר והפך לעלם יפה תואר, חכם, בעל חוש הומור וחוש צדק מפותח. ילד שאהב לשחק עם אחיותיו בגינה הציבורית. ילד שהיה קשור למשפחתו.

 חנה גרנות כותבת דרך עיניו של בנו ומתארת את אהבתו העזה לאיילה. היא כותבת על הכאב האישי שלה, על רגשות האשמה שאולי לא שמרה עליו מספיק, ובעיקר על כך’ שלא חשדה בו כמה שעות לפני שיצא מהבית.

היא כותבת כדי שלא תשכח.

מתחילה מהסוף’ מהרגע שבו בחר לוותר על חיו. מכאן נע הספר בתוך אירועים שבונים את קורות חיו של דורון. דורון יפה התואר, החכם, הפיקח, אוהב החיים.

בפתיחות מספרת חנה על כל מחשבותיה, על יחס הסביבה אליה בשבעה ובימים שלאחר השבעה, כמו איך עונים על השאלה, כמה ילדים יש לך? אם תאמר שתי בנות תרגיש בוגדת, אם תספר על בנה יהיה קשה, לכן בחרה לענות יש לי נכדה אחת.

המסע שחנה יצאה אליו מתחיל מהרגע שבו סיים דורון את חיו ונע לאחור אל ילדותו של דורון, יחסיו עם אחיותיו, מעמדו כבן צעיר בבית חם ושמח. זהו מסע של געגועים, מסע על מנת שלא לשכוח.

כמו שאמרתי, פחדתי לקרוא על הנושא ועל הכאב, אולם מצאתי עצמי שבויה במילותיה וסיפוריה של חנה. תיאור ההתמודדות שלה ושל בני משפחתה הוא מרתק, הבחירה בחיים לצד זיכרון הבן, ובעיקר הנצחתו, גרמו לי להשראה. עמדתי נפעמת מול הכוחות שלה לחפש את הדרך לשאלה הקשה והנוראית, למה?

הספר “חמש דקות איתך” הוא ניסיון לשהות עוד כמה דקות עם הבן היקר. לא בכדי פותחת חנה בספרה בסיפור על תא טלפון בכפר קטן יפני, שבו ארעה רעידת אדמה וצונאמי שהגיע לאחר הרעידה שטף 16.000 אנשים. תושב שאיבד את בן דודו, בנה תא טלפון שבו יוכל להתקשר אליו כשהוא מתגעגע.

חנה מבקשת חמש דקות נוספות עם בנה ומצליחה למצוא את אותן הדקות איתו. על זה תקראו בספרה.

ספר רגיש שבו הכאב אינו מכניע את בני המשפחה. הם נושאים אותו לצד חיי היומיום וההנאות הקטנות של החיים.

בחלקו האחרון מביאה חנה בפני הקורא סיפורים קצרים שכתבה על ילדותה בתל אביב, סיפורים בדיוניים נוספים ובכך מאזנת את נושא הספר.

״מצאתי לי דרכים לטפס מהבור העמוק והקודר אליו נפלתי, אל פסגות של נתינה, התנדבות, סיוע לזולת, עורי כבר אינו שקוף כל כך. פתחתי מנגנוני הגנה…אבל עדיין אינני מסוגלת לרקוד.״

חנה יקרה, ספרך הוא מקור להשראה ונתינת כוחות גם למי שלא איבד את היקר לו. הפתיחות שלך, המסע שעברת מעוררי התבוננות פנימית אצל הקורא.

מאחלת לך שתמשיכי בפועלך למען הזולת ולמען הנצחתו של בנך, דרור גרנות.

ממליצה מאוד לקרוא. ספר מיוחד ואחר, אומנם עוסק בכאב אבל באופן אחר ושונה.

ספר מרתק.

חמש דקות איתך, חנה גרנות

עריכה, ציפי שחרור

ספרא בית הוצאה לאור, 2021

על סיפור חיו של דרור, ניתן לקרוא באתר ההנצחה לזיכרו של דרור גרנות

תגובות בפייסבוק