הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

די כבר עם השקרים שלך, ספרו האישי של פיליפ בסון

Spread the love

ספר נוגע ללב עד כאב. סיפור אישי אנושי שמרטיט את הלב.

סיפור אמיתי שמתאר מערכת יחסים וסיפור אהבה בין שני בחורים בכפר בצרפת. התקופה היא כמה שנים לפני מגפת האיידס, תקופה של סטיגמות, שמרנות ודעות מיניות קדומות.

“שקרים שקטים, שקרים קטנים, בתוך ליבנו ישנים.” (תרצה אתר )

אמו של פיליפ בסון דאגה על סיפורי ההמצאות שלו. פיליפ בסון מעיד על עצמו שאהב להמציא חיים אלמוניים, ואמו נהגה לומר לו “די כבר עם השקרים שלך.”

בספר מספר פיליפ על שקרים אחרים לא קטנים לא לבנים ולא בדיונות. שקרים שהם עלילה לספר. סיפורו מתחיל בשנת 1984, שנה שבה היה תלמיד בכיתה השמינית של התיכון בארבזיה. אביו הוא מנהל בית הספר. פיליפ מעיד על עצמו שלא היה נער יפה, גרוע בספורט, מרבה לקרוא, אך משך תשומת לב בזכות ציוניו הטובים.

יום אחד הוא מגלה התעניינות בתומא, נער מכיתה מקבילה, מתבונן בו ארוכות, תשוקתו אליו היא חד סיטרית. תשוקה עצורה שמעקצצת בבטנו. פיליפ בסון משוכנע שהבנות הן שתזכינה בתומא.

בוקר אחד באותה שנה תומא מציע לו לאכול כריך בעיר.

מכאן מתחילה מערכת יחסים בין פיליפ לתומא, מערכת יחסים שברובה היא הסתרה, או שקרית. על פניו הם אינם מגלים לאיש את העדפותיהם ואת המפגשים. פיליפ בסון מתאר את התשוקה שלו לתומא שגרמה לו להתבגר ולהבין ביכולות שלו. תומא מגלה לפיליפ שהוא, פיליפ, אינו כמו האחרים, יום אחד הוא יעזוב והם ישארו. וכשהם נפרדים הכאב בלתי נמנע.

שנים שהוא לא ראה את תומא. עד שבוקר אחד ב2007 בעודו יושב בלובי מלון לאחר ראיון שנותן לעיתון הוא מבחין בדמות גבר צעיר הדומה לתומא. זה אינו תומא אלא, לוקא, בנו. (זה אינו ספוילר).

לוקא מספר לו על אביו. הסיפור של לוקא על אביו, תומא, כאב לי. סיפור על נער כפרי שלא יכול היה לממש אהבתו לגברים, סיפור עצוב על סבל וכאב. הנער הנאה של השכבה, זה שבנות הקיפו אותו והעריצו אותו חי בשקר עם עצמו ועם הסביבה.

בעדינות וברגישות מתאר פיליפ בסון את אהבת נעוריו. את ההשפעה של תומא עליו ועל התפתחותו כסופר. במעט מילים בישירות ופתיחות מדויקת מספר פיליפ לקורא את חוויותיו.

 סיפור קטן המקפל בתוכו אנושיות ותקופה קשה. פיליפ ותומא הם למעשה נציגים של אותו דור במקומות קטנים. נערים שאינם יכולים לממש את עצמם ואת נטיותיהם. פילפ בסון נהפך לסופר מפורסם, בדיוק כמו שחזה תומא, הוא אינו מסתיר את נטיותיו, להפך, הוא פתוח וגאה. ואילו תומא נאלץ לחיות בשקר.

זה אינו עוד ספר על מערכת יחסים בין גברים, זהו ספר עדין וכואב. ספר שבסיומו דמעתי וכאבתי.

מלבד הסיפור האישי של הסופר זהו ספר המתאר את תהליך הכתיבה והיחס של הסופר ל”שקרים”. הוא מוצא עצמו בודה אירועים, מקומות ומערכות יחסים. הוא מצהיר בפניו של לוקא שלעולם אינו כותב על חייו. לוקא עונה לו “זה עוד אחד מהשקרים שלך, לא?”

ספר מעורר מחשבה ומציף ברגשות. ספר שלא תישארו אדישים.

די כבר עם השקרים שלך, פיליפ בסון

מצרפתית, דורית דליות

הוצאת אריה ניר, 2017

תגובות בפייסבוק