הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

גג העולם, ספרו החדש של זהר מנשס

Spread the love

גג העולם הוא ספר שייקח את הקורא לתובנות אישיות.

יופיו של הספר הוא שהוא לוקח את הקורא למסע פנימי דרך מסעו של גיבור הספר ניב.

ניב קינן הוא מאמן אישי ועסקי, בעל חברה מצליחה בארץ ובעולם. חברה שעיסוקה הוא באימון להצלחה תוך כדי התגברות על מכשולים, מכשולים שנובעים מהתת מודע של בעל העסק או של מי שרוצה להצליח. ניב קינן בנה מודל מיוחד.

אלא שניב, יכול להרצות בביטחון על הנפש ,תת ההכרה, כל מה שמנהל את האדם מבפנים. יכול לעודד ולדרבן אחרים למצוא את הכוחות הפנימיים והייחודים שלהם כדי להצליח, כדי לקבל כוחות לצלול למים סוערים. אבל הוא עצמו מנוהל על ידי דחף אכילה.

ניב הוא אכלן כפייתי, הוא מודע לבעיה שלו, סובל ומתייסר כל כך שאינו יכול להתגבר עליה. הסבל דוחף אותו לכיוון האכילה, מעגל אין סופי. תיאורי הבעיה האישית ותיאורי האכילה של הגיבור כנים. הקורא מבין ומזדהה עם האכילה  של ניב.

ניב נפגש עם אנשים רבים במהלך עבודתו וכל אחד מהם הוא למעשה שיקוף של פן באישיות שלו. ורד,חברתו מחליטה לעבור ניתוח קיצור קיבה.  ניב שניסה את כל הדיאטות וכל קבוצות ההרזיה, מתנגד בתוקף לניתוח, לפלישה אל גופו. ההתנגדות לניתוח משולה בעיניי כסמל להתנגדות אישית שלו להיכנס לעובי הקורה של בעייתו.

במהלך שהותו בגרמניה לצורך פגישה עסקית הוא נפגש באופן פרטי עם בריגיטה ברנהיים. מפגש שישנה את מחשבותיו ויגלה לו את התכונות החזקות שבו.

איני מפרטת מה קורה במהלך ההכרות הממושכת ביניהם. המפגשים ושיחות עם בריגיטה יובילו אותו להכרות עם אנשים בישראל ובגרמניה, יובילו אותו לקבלת החלטות.

שתי העלילות המקבילות, זו האישית והנפשית של ניב והתמודדותו עם הפרעת האכילה, וזו של בריגיטה נשזרות זו בזו בהרמוניה. עלילת המפגש עם בריגיטה היא עלילה מסקרנת ואני אישית התרשמתי ממנה רבות, הייתי סקרנית לאירועי העבר, סקרנית לאנשים סביב העלילה.

ספר שיש בו תיאור תהליכי שינוי. מסע פנימי של הגיבור. במהלך הקריאה הקורא עושה השלכה על עצמו בעקבות ניב והחברה שלו. ניב פותח צוהר אל העולם הפנימי של הקורא. הספר כתוב היטב וקריא,תיאורי הפרעתו של ניב בתחילת הרומן היה לי ,אישית, יותר מידי, אבל ברגע שניב הכניס אותי לעולמו העסקי, שמקביל לעולמו הפנימי הדפים נהפכו מאליהם, הקריאה זרמה והעלילה השנייה תפסה אותי.

זהר מנשס מצליח להכניס את הקורא אל נפשו של ניב, ניב מתאר היטב את התהליכים הפנימיים שלו ואת ההתמודדות שלו עם האנשים ובעיקר את הבריחה שלו מהבעיה האישית. ניב מצטייר כאדם כן ואמיתי שהולך עם האמת הפנימית שלו. הוא אינו מוותר על העקרונות שלו בעבור כסף, הוא מתנהל בחייו כמו אותו מאמן שהוא עצמו מוביל אנשים. ניב עומד בפני ההכרה ש ״גג העולם בשבילי, להיות רזה. זה גג העולם שאני מת להגיע אליו ואני בחיים לא אתרסק ממנו שוב.” ומקבל החלטה.

באיזו דרך יבחר על מנת לעלות מהמרתף האישי אל גג העולם הפרטי שלו, על כך ברומן.

מומלץ בחום. ספר מסע ושינוי פנימי אחר ושונה.

גג העולם, זהר מנשס

הוצאת, כנרת זמורה, 2021

תגובות בפייסבוק