הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

זיכרונותיו של חתול נודד, ספרה שובה הלב של הירו אריקווה

Spread the love

ואוו, איזה ספר. ספר שובה לב, חכם עם כתיבה מיוחדת וכובשת. התאהבתי בגיבורים  ממילת הפתיחה.

סיפור מסע יוצא דופן ושונה מכל סיפורי המסע שאנו מכירים. ספר על ידידות אמת.

עד לפני חמש שנים ננה היה  חתול רחוב. ננה הוא חתול גאה וסנוב. הוא אהב לשבת על מכסה המנוע של מסחרית כסופה. המסחרית שייכת לסטורו מיאווקי. בחור נעים, אוהב חיות ובעל לב טוב. סטורו מתאהב בחתול, מביא לו ארוחות, דואג לו. יום אחד פוגעת בננה מכונית, זעקות השבר שלו גורמות לסטורו לאסוף אותו אל ביתו ולהעניק לו את שמו, ננה, עיקול זנבו נראה כמו הסיפרה 7 ומכאן שמו, ננה. החתול עצמו אינו מרוצה משמו.

ננה וסטורו חיים ביחד בדירתו הקטנה של סטורו בטוקיו. יום אחד מודיע סטורו לננה שעליהם לצאת למסע. ננה  אינו יודע את הסיבה. סטורו אורז את ננה בכלוב ושניהם יוצאים לחפש לו בית חדש.

מכאן מתחיל המסע של סטורו ושל ננה. מסע מלא בחיוכים ובעיקר בתובנות. במסע יגלה ננה על בעליו פרטים רבים שעד היום לא ידע עליהם.

הם נפגשים עם חבר שנפרד מאשתו, עם חוואי גס רוח, אך רגיש ועדין בנשמתו, עם זוג חברים שפתחו פנסיון לבעלי חיים מול הר פוג’י. בכל המפגשים ננה מאזין לשיחות, עונה לעצמו על דבריהם, מעביר עליהם ביקורת.

״לא יאומן למה בני אדם הם כאלה קשי הבנה גם אחרי שהם מגיעים לבגרות״

ננה הוא חתול עירוני שלא יצא מרחובותיו. במסע במכונית, שהוא מכנה אותה מכושפת, כי בכל פעם מגיע איתה למקומות חדשים, הוא מגלה : ים, חווה, סוסים אוכלי עשב, הרים ואת הר הפוג’י.

המסע של שניהם מקרב אותם אחד לשני. סטורו הוא בחור צעיר, עדין, אוהב בני אדם, בעלי חיים  ואוהב את היקום. התאהבתי בו לאורך כל הקריאה. ננה החתול מצחיק, קצת אגואיסט וסנוב, אבל אוהב אהבה עזה את בעליו, נאמן לו ומלווה אותו לאורך כל המסע.

המסע בתרבות יפן הוא בדרכ’ מסע דתי של עלייה לרגל, מסע של הארה פנימית והבנה. אומנם הגיבורים שלנו יוצאים למסע לא מהפן הדתי, אך הם יגיעו לתובנות והארות בסיום הדרך.

הכתיבה של הירו אריקווה מיוחדת. יש בספר ריבוי קולות, נקודת המבט של החתול משתנה לנקודת מבט של מספר יודע כל שנכנס לתודעת הגיבורים. צריך ריכוז כדי להבין מי מדבר ומי חושב. בעיניי זו טכניקה מעניינת שיוצרת מהימנות וגורמת לקורא להתקרב לדמויות.

תרגומה שלאירית ויינברג נפלא, וביחוד ראוי להערצה בהצלחתה לעבור בין מחשבות הדמויות באופן מונגש לקהל הישראלי. ממליצה לכם לבקר באתר המעניין שלה. יפן מונוגטרי

כמי שאוהבת את יפן, את הנופים והערים שלה, את תרבותה ואת אנשיה, נהניתי לחזור לנופיה של יפן, להיזכר עד כמה הם אוהבי בעלי חיים ומתייחסים אליהם כאל בני אדם.

“זיכרונותיו של חתול נודד” הוא ספר קסום, מצחיק, שנון וכואב. הוא מעלה הרבה חיוכים וגם הרבה דמעות.

ממליצה בחום, לא תתאכזבו.

זיכרונותיו של חתול נודד, הירו אריקווה

מיפנית, אירית ויינברג

הוצאת הכורסא, 2021

תגובות בפייסבוק