הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

אמונה – דרור משעני

Spread the love

לפגוש את אברהם אברהם, מפקד אגף חקירות ומודיעין בפיענוח חקירה חדשה היא כמו לפגוש מכר ותיק.

אברהם בן 43 מתגורר בחולון. הוא  שואף לקבל תיקים גדולים וחדשים. הוא רוצה להגשים את החלום שלשמו התגייס למשטרה, להציל חיים, להתנגד לאכזריות ולאלימות ולרוע.

שתי חקירות מקבילות עומדות על הפרק והוא צריך לפענח אותן.

האחת, תינוקת זערורית הושארה בתיק יד מחוץ לבית החולים וולפסון. היא הושארה בכוונה שתימצא ומישהו יטפל בה. החשודה, ליאורה, סייעת לגננת מבת ים נתפסת מיד.

החקירה השנייה היא היעלמותו של תייר שוויצרי שהגיע לארץ. מצלמות האבטחה של בית המלון שבו התאחסן מגלות חשודים שביקרו בחדרו ויצאו עם מזוודותיו. התייר נמצא מת בים.

לי כקוראת היה ברור ששתי החקירות מצטלבות אחת עם השנייה. מרגע זה הפכתי גם אני לבלש שמנסה לאתר מה הן נקודות ההשקה של שתי החקירות.

דרור משעני מצליח לרתק את הקורא לא רק בזכות המתח והסקרנות שהוא מעלה, אלא בזכות האנושיות והאמינות של הדמויות.

ליאורה, הנאשמת בנטישת תינוקת גרמה לי לחייך פעמים רבות. ליאורה בעלת לשון חדה, צינית, מאוד פקחית, מנסה להסיט את השאלות שמופנות אליה. התשובות שהיא משיבה היו מרעננות וחדות. מודה, חיכיתי שיזמנו אותה להרבה חקירות, כדי שאוכל ליהנות מלשונה החריפה.

כמו שציינתי אברהם הוא מעין מכר ותיק שגר בעיר שאינה זרה לי. גדלתי בחולון ועבדתי בחולון שנים רבות. חולון היא גם העיר של דרור משעני והוא גומל לה על כך. (לרגע הצטערתי שלא לימדתי את דרור ). אברהם האנושי, האיש החם, אוהב האדם אינו מוותר ופועל לפי החושים שלו. הוא אינו ממהר לסגור תיקים כדי להמשיך לתיק הבא. הוא חוקר ביסודיות את החומר שמונח לפניו.

״לרגעים הוא חושד בעצמו מרגיש כמי שממציא או הוזה-כמו האביר הגרוטסקי בספר, שמדמה כי הוא נלחם במפלצות-אבל ברגעים אחרים הוא מבין שמה שאחרים חושבים לפרנויה הוא הדרך היחידה להשתחרר מאמיתות שנחשבות מובנות מאליהן.״

בשתי החקירות אברהם מרגיש שקורים לו דברים בפעם הראשונה ושזו תהיה חקירה לא פשוטה. והוא צודק. העניינים מסתבכים.

 אבל, דרור משעני יודע להוביל את החקירה, את הדמויות ואת הקוראים ביד מהימנה אל הסיום.

אברהם אברהם יצליח בפיענוח החקירה, ובעיקר יישאר נאמן לעצמו ולאנושיות שבו. למרות הרצון שלו להתקדם מעלה, להגיע אולי לגג הוא מעדיף להישאר בקומת הקרקע, כי מקומת הגג לא רואים פנים של אנשים.

“אמונה” הוא לא רק ספר בלש ומתח, הוא ספר שמעלה שאלות מוסריות על קשר אישי של אנשים המגיעים מרקע דתי שונה. שאלות על דת ואמונה ומהי אמונה. לכל אחת מהדמויות אמונה משלה. ליאורה מאמינה בצדקתה ומתפללת בפסוקים מהתנ”ך שמתאימים לרגעי האירוע. בתו של התייר השוויצרי מאמינה שאביה  נרצח. אברהם מאמין בהשערותיו לגבי פיענוח החקירות. הדמות האחרונה שמופיעה בספר היא בעלת אמונה פילוסופית אוניברסלית אשר מחזקת את אברהם באהבת האדם שבו וגם בנו.

התינוקת נקראת אמונה, שם שנתנה לה האחות הדתייה שטיפלה בה.

ספר מרתק, שואב. נדמה כאילו דרור משעני רקח את הפרטים בעלילה במיוחד עבורי, חולון עיר ילדותי ובגרותי, טיול בפריס  האהובה עלי וציטוט מהרומן המועדף עלי “דון קיחוטה”.

ממליצה בחום.

אמונה, דרור משעני

עורכת, שירה חדד

אחוזת בית, 2021

תגובות בפייסבוק