הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

מגלן – שטפן צווייג

Spread the love

ספר מרתק.

מסע בזמן.

שטפן צווייג מצליח לשחזר במלוא הצבעים והחושים תקופה היסטורית ולשרטט את דמותו הטראגית של מגלן.

בספטמבר 1522 חוזרת ספינתו של יורד הים מגלן ממסעה, מסע שבו הוכיח כי כדור הארץ עגול. הספן האמיץ שלקח על עצמו להוכיח עובדה זו לא חזר. מ5 אוניות 265 ימאים אמיצים, חזרה ספינה אחת  עם 18 מלחים.

שטפן צווייג מומחה בכתיבת ביוגרפיות מרתקות. הדמויות שעליהן הוא כותב  הן דמויות טרגיות, כמו מרי אנטואנט, מרי סטיוארט, פושה ומגלן. מגלן יצא לאור בימים אלו בתרגום מחודש.

שטפן צווייג מגולל בפנינו בספרו את תולדותיו וטרגיות חיו של מגלן.

אבל לפני הכתיבה הוא מביא בפני הקורא את הסיבה שהביאה אותו לכתוב על מגלן. בעודו מפליג לברזיל הוא יושב על הסיפון ונהנה מהמסע, תוך כדי הרהורים על המקום שאליו הוא מתכוון להגיע הוא נזכר בסירות העלובות של מגלי הימים שנעו בין גלים סוערים ותנאים מחפירים, אותן סירות עם ימאים נועזים הם אלו שמאפשרים לו היום להגיע למקום חפצו בבטחה. בעיני צווייג זו האודיסיאה המפוארת ביותר ולכן מתוך בושה החליט לחקור על אותו אדם שבזכותו הוא, צווייג, ישלים את מסעו לברזיל.

“בראשית היה תבלין”, פותח צווייג את ההסברים למסעות הימאים. בתיאור  צבעוני ריחני וחושני של התבלינים והוספתם למאכלים, לבשמים של הנשים. תיאור צבעוני חי ותוסס מול חיוורונם הטפל של המאכלים לפני שפגשו בתבלין. כך נפתח הספר המרתק על מגלן ושאר הימאים שחיפשו את איי התבלינים. אותם תבלינים יקרים מפז ונחשקים שהובילו מדינות רבות להתעשרות.

אז מיהו אותו מגלן?

 ״ בחייו של מגלן אין יום שמש בלי סערה.״ טוען צוויג.

מגלן מצטרף לצי הצבאי של פורטוגל ומשתתף במשלחת לחיפוש אחר איי התבלינים.

 לאחר שבע שנים  חוזר לליסבון ומגלה שהיא השתנתה, הכנסייה הקטנה הפכה לקתדרלה. יש שפע אוכל, איש לא חיכה לו ואינו זוכר אותו, אין לו תעסוקה או זכויות הכנסה. הוא יוצא למרוקו וחוזר לליסבון ומבקש להגיע למלך. במפגש המלך מזלזל בו. מגלן הפגוע והמאוכזב ממדינתו פונה לספרד ומציע למלך סיבה לצאת למסע.

לטענתו הוא יכול להשלים את הקפת כדור הארץ בהפלגה אחת. לדבריו קיים מעבר. מגלן מצהיר שהוא יודע בוודאות על הפאסו, מציאת דרך ימית מערבית אל הודו,מעבר בין האוקינוס האטלנטי והשקט.

ספרד מאשרת את יציאתו למסע, פורטוגל חוששת ומתחיל בינהן מרדף, מי ייצא ראשון למסע. מה שהזכיר לי את המרוץ לחלל בין רוסיה לארה”ב.

בעשרה באוגוסט 1519 יוצאות חמש הספינות  למסע.

המסע שתעבורנה הספינות והימאים אשר עליהן יהיה מסע קשה. הם נתונים לפגעי הטבע, למחלות, נידונים לרעב.

מעל לכל התנאים הללו מתגלה, כי המפות שעמן יצאו הן שגויות. מגלן מיואש, אך אינו משתף את מלחיו עם הסוד הנורא. הוא מתגלה כבעל אופי חזק.

לבסוף לאחר חודשי המתנה יוצאות ספינות לבדוק האם יש מעבר, אותו פאסו מפורסם שהוא מחפש ואכן המעבר מתגלה.  מעבר שמחבר בין שני האוקיאנוסים, האטלנטי והשקט. מעתה הם יוצאים אל הים שמעולם לא הפליגה בו ספינה אירופאית. המלחים מותשים, רעבים. אין לו מפות נכונות. הים החדש שלפניו נקרא בפיהם האוקיאנוס השקט בשל הרוחות המתונות. הם מפליגים בים פתוח רחב ולא נגמר. לבסוף מגיעים ליבשה. מגלן חושב שהגיע לאיי התבלינים, אבל לא. הוא גילה את איי הפיליפינים.

התגלית הגדולה במסע היא – כדור הארץ עגול.

המסע ממשיך, מסע שבו יעברו תלאות רבות ויפגשו ילידים שחלקם יעריצו את לבני העור. מגלן מוצא את מותו בקטטה שגויה בין אנשיו לילידים שבאחד מאיי הפיליפינים.

ביומנו כותב פיגפטה

״ הילידים דקרו אותו בחניתותיהם ובכל כלי נשק אחרים שבידיהם ובכך שמו קץ לחיו של המופת והמאור שלנו, מקור נחמתנו ומנהיגנו הנאמן.״

הצי שנותר עם מעט המלחים שעליו וללא קברניט ימשיכו את מסעם ויצליחו להשלים את המשימה בכך שיגלו את איי התבלינים.

בשישה בספטמבר 1522 הושלם מעשה הגבורה.

הרי את פרטי המסע והביוגרפיה של מגלן אפשר לקרוא בוויקיפדיה, אבל הספר מביא ומלמד את הקורא  מי הם האנשים שאוזרים אומץ ויוצאים למסע מטורף שכזה. מה הם מוכנים לעשות טרם יציאתם. איך הם פועלים במהלך המסע מול אנשי הצוות ומול כוחות הטבע.

זה אינו רק ספר המתאר את מסעות הימאים, הוא ספר היסטורי המתאר מהלכים מדיניים וסיבות לרצון להגיע לאיי התבלינים. מסביר כיצד חישבו זוויות ומעלות במרחב.

צווייג הוא אחד מטובי כותבי הביוגרפיה. לא רק בזכות נאמנותו למקור ולתחקירים המקיפים אלא גם באופן הכתיבה המרתק. הוא טווה את העובדות בתוך עלילה. המילים שלו צבעוניות וססגוניות, מילים מחיות תקופה ואדם.

צווייג מתאר בפני הקורא את דמותו המיוחדת של מגלן, דמות טרגית, מסור ונחוש, קר רוח, סגור ומאופק, מכיר את התנהלות אנשי הצי, אדם בודד, שאינו מוותר. תיאור דמותו עטוף בחמלה והערצה מצידו של צווייג.

גם במותו אינו מנצח. הוא אינו זוכה לממש את צוואתו, ביקש להיקבר בקתדרלה ,אבל אין גופה.

 אשתו ובניו מתו, כך שאין לו יורשים שיזכו ברכושו כמתחייב בחוזה.

במצר הקרוי על שמו לא ניתן לעבור, כי הוא סוער וספינות מתנפצות.

רק 18 אנשים שדופים חזרו.

״ עשינו את מה שאיש לא עשה לפנינו, אנו הראשונים שהקיפו את העולם״

צורתו הבסיסית של כדור הארץ נקבעה. הוא עגול. אוניה שיצאה למסע  חזרה לאותו הנמל, עמדת הכנסייה הופרכה.

ספר מרתק ומיוחד המספק חווית קריאה. למי שאוהב ביוגרפיות ואת צווייג  מחכה הנאה מרבית.

הציור על העטיפה הוא של צייר לא ידוע בעיצובה הנפלא של טליה בר.

מגלן, שטפן צווייג

מגרמנית, ליה נירגד

מודן, 2021

תגובות בפייסבוק