הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

מעגל כמעט מושלם – רותם צלח

Spread the love

בתקופה האחרונה אני קוראת יותר שירה. אולי זו הקורונה, או אולי לימודי הקליגרפיה החופשית שלי,  שמובילים אותי לחיפוש משפטים ציוריים, צירופי מילים.

מתוך ערמת ספרי השירה שממתינים לי משך את תשומת ליבי ספרה של רותם צלח ״ מעגל כמעט מושלם״. ספר צנום וצנוע אפילו סגפני, שעל כריכתו ציור זן יפני. הסתקרנתי לקרואו בזכות הנערה שכתבה אותו.

רציתי לדעת כיצד נערה צעירה המגלה את זהותה המינית תחשוף עצמה בשירה, כי הרי שירה היא ציור רגשות.

רותם צלח בת 19 וחצי,בוגרת תנועת הנוער “כנפיים של קרמבו”, היא פעילה חברתית וחינוכית.

במילים ברורות ומדויקת מעבירה רותם את תחושותיה והרגשותיה לשורות הכתובות ונדמה כי שיריה הם פרוזה לירית. המילים הפשוטות עומדת בניגוד לסבך הרגשות ולעוצמתן.

הכתיבה עבורה היא ״ הדבר הכי קרוב למושלם״

את שיריה היא כותבת לנערה שהצליחה לחדור לנפשה ולכבוש את ליבה. היא מרגישה אסירת תודה על זכות האהבה שניתנה לה. בגב הספר  כותבת רותם ״ התאהבתי בבחורה, חוויתי משבר זהות, ובטחוני העצמי התערער.״ את מחשבותיה כתבה במחברת.

היכן שמופק הצחוק שלי

במקום שכל התשוקות שלי

איפה שהדמעות נוצרות

והנקודה שבה ליבי מתחיל לרוץ

שם נמצאת את.

השירים של רותם צלאח הם בין פרוזה לשירה. בכל שיר יש סיפור. בסיום קריאת מחזור השירים מתבררת לקורא תמונה של סיפורים. פרשנות התמונה היא אישית שלי.

 אהבה ענקית שכנראה הגיעה לסיומה ״ אבל אל תתני לי להישאר מפורקת עזרי לי להתחבר אחר כך מחדש״ שיברון הלב מצמיח אותה להבנה.  הספר מסתיים ב ״ לטבוע בים של אהבה זה לא מסוכן.״

השירים כתובים ללא סימני פיסוק ואין אפילו נקודה בסיומם. כמו  זרם בלתי פוסק של רגשות ללא יכולת עצירה.

שירים קצרים המכילים עולם מלא, שירים הכתובים בפשטות פיוטים ונוגעים בקורא. כל אחד יכול למצוא את רגשותיו, ובזה יופיו של הספר, למרות שהפנייה היא לאהבת אשה אין ברגשות האהבה  מגדריות כלל.

בהקדמה לספר כותבת רותם ״אני מקוה שמילותי ייגעו בכם שתיקחו אותן למקום שלכם.״

כן רותם. הצלחת לגעת ברגשותיי. נפעמתי מול גילויי הלב האישיים שלך. אהבתי את בחירות צירופי המילים הפיוטיות שלך המתארות את רגשותייך. התרגשתי ממילותייך שמדייקות בתחושות של בת עשרה המחפשת את זהותה, ובעיקר שמחתי שמצאת אותה. מחכה לספר שירייך הבא.

ספר שירים עדין ומרגש, מילים שמצליחות לגעת ולחשוף.

ממליצה.

מעגל כמעט מושלם, רותם צלח

הוצאת ספרי ניב, 2020

תגובות בפייסבוק