הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

חדשות רעות – אדוארד סנט אובין

Spread the love

אדוארד סנט אובין מצליח לשרטט דמות של גיבור המכור לא רק לסם, אלא גם לכאב של עצמו.

הקריאה בספר ״ אין דבר״ של אדוארד סנט אובין  השאירה בי חלל של סקרנות. רציתי לדעת מה יקרה לגיבור לאחר אותו קיץ. הצצה קטנה בביוגרפיה נתנה לי מידע, אבל לא סיפקה את ייצר המציצנות.

בספר ״ חדשות רעות ״ אנחנו פוגשים בפטריק כשהוא בן עשרים ושתיים. הוא מקבל הודעה ״לצערי יש לי חדשות איומות במיוחד בשבילך. אבא שלך מת שלשום בלילה.״ את ההודעה הוא מקבל בדיוק ברגע שבו הניח את מזרק  הסם.

 כאשר מודיעים לבן על מות אביו סביר להניח, שאלה הן חדשות רעות ואף איומות. עבור פטריק אלו הן חדשות רעות או אולי טובות. טובות, כי הוא משתחרר מדמות האב שהוא נושא בתוכו, דמות איומה בלשון המעטה.  הידיעה גרמה לו לחשוב כיצד הוא אוזר  את כל האומץ שלו  כדי לא לרקוד ברחובות. אך החדשות על המוות יכולות להיות גם רעות עבורו, כיון שמערכת היחסים שלא נפתרה בעודם בחיים לא תיפתר לעולם. הוא יישאר עם צלקת וכאב לשארית חייו.

לכן, לאחר הבשורה על מות אביו הוא יוצא למסע בניו יורק. התחנות הרבות  המעבר בין מועדונים, בין סוחרי הסמים, המסעדות היוקרתיות שבהם ביקר. היה מסע לא קל לי כקוראת, וודאי גם לא לגיבור עצמו.

מסע השוטטות   בן היומיים הוא מסע הזוי טבול בסמים. מסע שבו הוא מחפש את זהותו מחדש, לפעמים הוא רואה במוחו רעיונות לסרטים. במסע החיצוני והפנימי יש מעברים לעבר, זיכרונות מימיו כילד הנתון למרותו של אביו המפלצתי. בספר “חדשות רעות” הוא מנסה להתמודד מול אביו בדמות גופה, אך ללא הצלחה. מה שגורם לו למצוא נחמה בסמים הקשים שהוא נוטל.

הקריאה אינה קלה שכן הקורא נחשף למחשבות ההרסניות של פטריק לניסיונותיו לברוח מאותו קיץ נוראי שחווה בגיל חמש.  הבריחה מעצמו ובעיקר מאביו.

“באיזה מכשיר יוכל להשתמש כדי להוציא את עצמו לחופשי? בוז? תוקפנות? שנאה? כולם היו מזוהמים בהשפעה של אביו, אותו הדבר עצמו שממנו היה צריך להשתחרר.”

ספר שונה. שיטוט חיצוני ופנימי של הגיבור. טיול בתוך נבכי נפשו המיוסרת וההרסנית כאשר הנוף החיצוני הוא תפאורה לפנימיות שלו. זהו טיול של גיבור שמנסה להסביר לעצמו מדוע הסמים הם מפלט עבורי. יש בספר סצנות תיאוריות של מכור המחפש אחר מנת הסם.

קראתי את הספר פעמיים. בפעם הראשונה חיפשתי עלילה, אולי קצת תיאורים ומחשבות על אותו קיץ נוראי של הספר הקודם. אבל לא מצאתי את מה שרציתי.

הקריאה השנייה היתה קריאת התבוננות פנימה אל הגיבור. ניסיון להבין את חייו וההרס העצמי שלו. יכולתי להבחין בהומור השחור והדק. כמו סצנת זיהוי הגופה. התעכבתי על הכתיבה החדה והכנה של אדוארד סנט אובין, לא קל לסופר להגיש לקורא את נפשו המיוסרת  ולחשוף  את הביוגרפיה הקשה של חיו. אדוארד סנט אובין עושה זאת ביכולת כתיבה מרתקת.

חדשות רעות, אדוארד סנט אובין

מאנגלית, דבי אילון

ספרית הפועלים, 2020

תגובות בפייסבוק