הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

ההסכמה-ונסה ספרינגורה

Spread the love

ההסכמה הוא ספר ממואר עם ביקורת חברתית נוקבת. גם אם עברו שנים מאז הארוע עדיין הוא על הסכמה אחת – אין הסכמה על ההסכמה שבשתיקה.

בגיל 13 מצטרפת ונסה לאמה לארוחת ערב שבו היא מתוודעת לגבריאל מצנף,סופר צרפתי, מפורסם ומוערך.

 ונסה מוקסמת מאישיותה המהפנטת והכריזמטית,מכך שרבים רצו לשהות בקרבתו. אפילו אמה קיוותה, שהוא מתעניין בה עד שהופתעה כי הוא מתעניין בבתה,ונסה.

כיוון שבגיל צעיר אביה נעלם מחייה,ובהעדר דמות אב ובטיפוח הערצה לסופרים נוצרת קרקע פוריה למערכת היחסים.

לאט לאט כמו עכביש מיומן גבריאל מצנף טווה קורים על מנת להפילה ברשתו, או יותר נכון במיטתו.

הוא ממתין לה לאחר יום הלימודים, מטייל איתה ברחובות פריס, קונה לה גלידה וכותב לה מכתבי אהבה נלהבים. 

ונסה מהופנטנת מהאיש והולכת שבי אחריו. שנה  לאחר חיזוריו היא מגיעה למיטתו.

״ החסך באהבה הוא כמו צמא שיונק הכול,צמא של נרקומנית שלא בודקת את איכות החומר שמספקים לה אלא מזריקה את מנת הקטל מתוך ביטחון שהיא מיטיבה עם עצמה. בהכרת טובה ובסיפוק עלאי.״

 מכתבי האהבה ממשיכים להגיע.אמה יודעת על הרומן ואינה אומרת דבר.לא רק אמה יודעת,אלא גם כל הסביבה הספרותית יודעת, שותקת, מקבלת בהבנה ובהסבר, שכזו הוא גבריאל. איש שמסתובב עם קטינות וקטינים,נוסע למזרח על מנת לממש את אהבותיו הפדופיליות.

שנה שלמה הם מתנים אהבים,ונסה אינה מתראה עם בני גילה ומחמיצה התבגרות טבעית.

לאט לאט הוא שולט בה. אינו מרשה לה להתאפר,לאכול שוקולד.

כשהיא מגלה שהוא מאבד בה עניין ויש לו נערה חדשה היא מאבדת משקל,מאבדת חשק מחייה ואף מאושפזת.עכשיו היא מתחילה לראות אותו כפי שהוא. מניפולטיבי,שקרן,מזדקן,

כשהיא  מבקשת תשובות הוא תוקף אותה.

בוודוי חושפני ורגיש, מתארת ונסה את הקשר עם גבריאל מצנף. בעדינות היא בוררת את מילותיה. מחפשת את הקול הפנימי שלה,הקול היחודי שאבד אי שם בילדותה.

עכשיו,כשהיא כותבת את אותם הימים היא מבינה עד כמה היתה חלשה וחשופה,בלתי מוגנת וחסרת אומץ לעמוד מולו.

ונסה היום היא אשה מעורכת וידועה, היא בעלת הוצאת ספרים מוכרת- ז׳וליאר. למרות מיקומה היציב בחברה ולמרות  בגרותה היא נושאת צלקת כואבת. הכתיבה אומנם שיחררה אותה, הקלה עליה את הסבל,אבל הכתיבה נועדה לחשוף את צביעות החברה האנטלקטואלית הצרפתית ולהוות תמרור אזהרה לאותן נערות צעירות שטרם גיבשו את מיניותן ואישיותן.

גם אם היא רצתה להיות בחברתו להרגיש מעט מאבק הכוכבים שסביבו. דמות אב שהיתה חסרה לה, פינוקים שהורעפו עליה, אותם פינוקים שלא היו לה, או תשומת לב לנשיות שמתפרצת אצלה שכל בת זקוקה לה מצד אביה בגיל הנעורים. אלו הם הסברים פסיכולוגים להתנהלותה.

 השאלה הנשאלת איפה היתה הסביבה? האם, האב, החברים של המבוגרים,החברים הספרותיים?

אז זהו שהם היו בסביבה, וידעו ולא חשבו לרגע שההתנהלות אינה תקנית,להפך הם אפילו הצדיקו אותה. הם היו אפילו מורגלים לה, כי לגבריאל מצנף זה היה דפוס התהגותי קבוע.

אמה אינה מודעת לסבל או לנזק,אמה,לטענתה  קיבלה את מערכת היחסים כי היא היתה  בן אדם בוגר והיא זו הצריכה לשאת בתוצאות.

כן אני יודעת,יש את ״לוליטה״. יש סופרים שהתחתנו והסתובבו עם קטינות, ולצערי בימנו ואצלנו  יש פרשיות שנחשפו.

גם אם הנערות מאוד רוצות ואף משתוקקות לקשר שכזה אל לנו, הסביבה לשתוק. הן נערות שהגיבוש האישי והביולוגי טרם הבשיל. אנו המבוגרים האחראים. אנו חייבים להגן עליהן.

ממליצה לקרוא את הספר הממואר העדין והכואב. לקרוא כדי להבין את הנפש הרגישה והשברירית שהיתה טרף קל למי שהחזיק בכתר הכוח ובעיקר בחיילים שהעריצו אותו.

לקרוא,להזדעזע ולא לקבל את ההסכמה שבשתיקה.

ההסכמה,ונסה ספרינגורה

מצרפתית,רמה איילון

הוצאת תכלת,2020

תגובות בפייסבוק