הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

שירת הברבור – טל בר

Spread the love

ספר מתח פסיכולוגי על חייו הכפולים של המרגל דניאל או צ’ארלי. ספר שקיבל את אישור הצנזורה, ועדת שרים מיוחדת והמוסד.

איני חסידת ספרי מתח וריגול, ספרתי זאת בהזדמנויות רבות. מתח ישראלי פחות אהוב עלי, אולי, כי קל לי לקרוא על פושעים ומרגלים שלא שייכים לנו, הם שם, רחוקים.

הצפייה בסדרות הטלוויזיה  “אלי כהן” ו”טהרן” פתחו לי צוהר והזדמנות לראות את הריגול שלנו מקרוב.

תוך כדי צפייה תהיתי, ניסיתי להבין, מה מניע את האנשים להסתכן, לעבור למדינת אויב ולפעול בה. איך הם מצליחים, מה הם אומרים לעצמם כשהם מתעוררים במקום שהסכנה כל הזמן מעל ראשם.

הספר ״שירת הברבור״ נתן לי הצצה לתוך נפשו וראשו של הגיבור  לעולם המוסד. זה אינו ספר מתח או ריגול בתבנית הרגילה שאנו מכירים. יש  בעלילה מתח ורגיל אבל, לב ליבו של הספר הוא חייו הכפולים של הגיבור. חיים של לבטים, איך להתנהג  בכל צד של הגבול, מה לומר לחברים הישראלים או לחברים בצד השני.

זהו סיפור פסיכולוגי של דניאל הישראלי, או צ’ארלי שחי מעבר לגבול. שני אנשים שהם אחד.

במהלך השירות הצבאי ביחידה מובחרת מגלה דניאל את המעבר החד מסיכון החיים בשירות הצבאי לחגיגות בסופי השבוע.

המתח היומיומי כחייל ביחידה מובחרת והיכולת לעבור למצב של בילויים ושיכחת שיגרת הצבא,  מובילים אותו בנחישות לנסות להתקבל למוסד. באחד המבחנים תיאר כיצד הצליח לשחק תפקיד של אדם הזקוק לעזרה בצורה משכנעת. אפיזודה המרמזת על המשך חיו. ברגע שסיים את התפקיד הצליח לעבור לתפקיד הבא.

במהלך בניית דמותו האחרת כיהלומן הוא שואל את עצמו, היכן נגמר דניאל ומתחיל צ’ארלי. או במקרים רבים חושב ״רציתי להעמיד אותו במקומו  לספר לו שאני קצין במילואים.״

אלו חיים של התרגשות, חיים כפולים.

הסיפור מתחיל כאשר דניאל / צ’ארלי נמצא במהלך חקירה מתעללת בידי ערבים שנפל אצלם בשבי. מכאן העלילה נעה לאחור, לשרות הצבאי ולניסיונות הקבלה למוסד, לבניית דמותו כמרגל, לשהות בחו”ל בדמותו החדשה, נישואיו לבחירת ליבו.

כמו שציינתי הספר מביא לקידמת הבמה ולתודעת הקורא את חייו הנפשיים של המרגל, אני מניחה שהמחשבות אופייניות לכל מרגל  בכל מדינה.  הקונפליקט שלו מבוטא יפה על ידי חברו ״ אנחנו שומרי יערות הגשם מצד אחד ויצרני המדפסות מצד שני.״

לבטים ותהיות על חיסולי צמרת האויב, לבטים על מיהו ואיזה אדם הוא. התשובה שלו היא ״ לכל חיסול ולכל מבצע יש את אותה המטרה והמטרה היא דחיית הסוף של המדינה הזאת.״

הקריאה בספר קולחת ומרתקת. השיתוף של הגיבור במחשבותיו בחיים הכפולים מוסיפים ענין וסקרנות. יש מעט מתח בספר, ובעיקר סקרנות לדעת מה יקרה לדניאל, כיצד ישתחרר מהשבי שבו נמצא בתחילת הספר, כיצד יצליח לא לחשוף את זהותו לא בצד האויב ולא בצד הישראלי.

ספר מרתק שנקרא בשטף עד לסיום המפתיע. איני יכולה לומר שהוא הגיוני או לא הגיוני, הרי בעולם הריגול נראה לי שאין דבר הגיוני.

אם אני, שאיני מאוהבי ספרי המתח קראתי ללא הפסקה, זה אומר הכל.

או במילה אחת.

ממליצה.

שירת הברבור, טל בר

עורך, עוז וידל

ידיעות ספרים,  2020

תגובות בפייסבוק