הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

השבועה הנמהרת שלנו – ברין גרינווד

Spread the love

“השבועה הנמהרת שלנו” הוא אגדת אבירים מודרנית עם דמויות שאינן מהאגדות, אלא מהמציאות.

אני ילדה של נסיכות ואגדות. אגדת סינדרלה מועדפת עלי ומשרה עלי קסם עד היום. אבירים, שריון נוקשה, חרב ומגן לא מדברים אליי.

ברין גרינווד עשתה לי “תרגיל” והכניסה אותי לעולם של אבירים מודרני עד שהתאהבתי באבירות ובשבועת האביר. שלא לדבר על הגיבור האביר שהקסים אותי והגבירה שלו השונה מכל גבירה או נסיכה שניתן לדמיין.

“השבועה הנמהרת שלנו” הוא ספר דיכוטומי, יש בו הכל, טוב ורע, אמת ושקר מכוער ויפה, אבל אין ספק שיש בו קסם ועניין.

ספרה הקודם של ברין גרינווד “כל מה שקרה שם באמת” היה אחד הספרים המרתקים והמדוברים ברשת. ספר שמאוד אהבתי. לצערי, לא כתבתי עליו סקירה, כי הרשת היתה מוצפת והעדפתי להניח לו. ל”שבועה הנמהרת שלנו” נגשתי בחששות. מי יודע איך יהיה האח הצעיר של אחיו המבוגר, זה שיש לו כבר מקום בעולם.

שני הספרים דומים ושונים. שניהם טובים.

ברין גרינווד בונה עלילה מודרנית קשוחה עם מציאות מדומה של אבירים.

ז’ורז’ה המכונה זי , ג’ינג’ית גבוהה וגדולה, מלצרית שבנוסף עוסקת בעבודות מסחר מפוקפקות על מנת לממן את הוצאות הדירה שבה היא ואחותה לה ריין חיות, ואת ההוצאות על מרקוס בן החמש בנה של לה ריין.

 זי צולעת וכואבת בעקבות תאונת דרכים פוגשת במכון לפיזיותרפיה בג’נטרי, בחור צעיר, נמוך שנמצא על הספקטרום. הוא משוכנע שהוא אביר. ג’נטרי מחליט שזי היא הגבירה שעליה הוא צריך להגן ונשבע לה אמונים .פונה אליה בשם גבירתי, תואר שמעולם לא שמעה, “גבירתי ,האם תוכלי להסתייע בי?” הוא שואל אותה. “לכבוד יהיה לי לשאת אותך למחוז חפצך.” מוסיף.

 ג’נטרי הוא אביר מודרני, בעל תכונות אביריות, ג’נטלמן, מדבר יפה בשפה אבירית גבוהה, שלפעמים מעלה חיוך על השפתיים. הוא שומע קולות, את קולו של האביר השחור, קולה של המכשפה והם שמנחים אותו. יש לו טירה מחוץ לעיר ושם הוא מתאמן.

זי וג’נטרי שתי דמויות שבאו מהשוליים החברתיים. משפחתה של זי אינה משפחה נורמטיבית, אביה ישב בכלא שנים. רק בסיום הרומן יתברר למה. אמה היא אגרנית כפייתית שחיה בתוך הזבל שהיא אוספת, אחותה לה רין מתאהבת בגברים הלא נכונים, מה שלא רק שמסבך אותה, אלא את כל המשפחה.

לג’נטרי שתי משפחות, האחת הביולוגית שהוא אינו גדל בה והשנייה משפחת אומנה עם אמא אפרו-אמריקנית היודעת להכיל אותו לנווט אותו.

הסופרת לוקחת את הדמויות הנמצאות בשולי החברה של ארה”ב ומחברת ביניהן באופן הכי טבעי שיכול להיות. היא בוראת גיבורים שהם אנטי גיבור. זי אינה זקוקה לאף אחד, אבל נעזרת בג’נטרי. ג’נטרי הבחור הצעיר והשונה אינו כמו דמות גיבור וודאי שלא כמו האביר שבאגדות.

אחרי שג’נטרי הצהיר בפניה של זי שהוא האביר המגן עליה הוא נצמד אליה ואינו זז מטווח הראיה שלה.

ואם חשבתם שהספר הוא סיפור אהבה רומנטי הרי שלא. לאחר שאחותה מסתבכת בכלא, הסיפור הופך להיות סיפור שיש בו פשע, מרדף, בריחה.

ומי יהיה שם תמיד? הרי ברור, ג’נטרי יעמוד לצד הגבירה שנשבע להגן עליה תמיד.

ג’נטרי, דמות של אביר בחיים המודרניים, חי בעולם מציאותי בדיוני. ג’נטרי שומע קולות, ביניהם את קולה של המכשפה שהיא המצפן הפנימי שלו שמנחה אותו. ג’נטרי הוא דמות שכולם מתאהבים בו. הוא מדבר בשפה גבוהה ובסגנון שייקספירי, “שמרי על עצמך, לכבוד הוא לי, ואם יעלה הצורך….אמור נא לי”. צורת הדיבור שלו למרות היותה ארכאית היא רעננה ברומן. היא מיוחדת וכל הזמן חיכיתי לשמוע את דבריו. אפילו הקללות שלו מנומסות וגבוהות ״ הרפי ממני מרשעת אין בינה בקודקודך יותר מאשר אבן בשדה, ולאבן יש שימוש, בניגוד אלייך.״

קראתי חלק מדבריו במקור והמקור הרבה יותר גבוה. כמו שאומרים לו ״אתה שקוע בעולם הפנטזיה, אתה צריך לחזור לעולם שלנו עולם שלא מדברים בו אנגלית שייקספירית.”

הספר אינו רק אגדה מודרנית של אבירים וגבירות, הספר מביא את הצד הקשה והנוקשה של ארה”ב. את אמריקה הגזענית, ולא רק מול האפרו אמריקאים. את אמריקה האלימה והקשוחה.

 הספר מעמיד בקידמת הבמה את מוסד הנאמנות. כמו שהאביר נשבע אמונים להיות נאמן לגבירתו או למסדר שאליו שייך, כך מציג הספר את הנאמנות למשפחה ולמי שאוהבים.

״ ככה זה בחיים. מי שאין לו בעולם מישהו שחשוב לו עד כדי כך שיעשה בשבילו משהו מטורף לגמרי, הוא בטח מרגיש חלול מבפנים.״

זי וג’נטרי שונים זה מזו ולעיתים גם לי כקוראת  לא היה ברור מה הם עושים יחד. אבל לג’נטרי מאוד ברור, תפקידו הוא לא רק להיות נאמן לגבירתו, אלא גם ללוות אותה במסע שהיא עושה ולשמור עליה. תפקידו הוא לרכך את נוקשותה וללמד אותה מהי נאמנות.

ספר שהוא קסם ואגדה, ספר שהוא מציאות כואבת.

באגדות האבירים הטובים מנצחים והסוף טוב.

האם יהיה כך באגדת האבירים המודרנית שלפנינו?

ממליצה בחום לקרוא ולגלות.

בכלל, ממליצה מאוד על סידרת הספרים של עם עובד בעריכת ארז רווה. סידרה משובחת ואיכותית שכל ספר היוצא לאור בה הוא מצוין.

המלצה שלי על הספר  בתוכנית הרדיו “סופרים ספרים ומה שבינהם.השבועה הנמהרת שלנו, בתוכנית הרדיו

השבועה הנמהרת שלנו, ברין גרינווד

מאנגלית, מרב זקס-פורטל

הוצאת עם עובד, 2020

תגובות בפייסבוק