הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

לזיכרו של קינו – אביה של מפאלדה

Spread the love

מפאלדה, הילדה הנצחית התייתמה השבוע. אביה ויוצרה קינו, נפטר השבוע.

עצוב להיפרד מיוצר גדול שמוכר בכל העולם בזכות ילדתו האהובה.

חואקין סלבדור לוואדו תחון הידוע בכינויו, קינו, כינוי שקיבל להבדלו מדודו המאייר, נולד ה-1932 בארגנטינה, כל חיו חלם להיות קריקטוריסט. הוא החל את עבודתו כצייר פרסומות. בשנות השישים חברת מוצרי חשמל ביתיים הזמינה ממנו פרסומות מאוירות, כך נולדה דמותה של מפאלדה. החברה לא השתמשה בדמות הילדה ובפרסומות. ומטור הפרסומות היא עשתה דרכה לטור בעיתון.

מה יש בילדה הזו שהפכה למפורסמת בכל העולם ונשארה צעירה נצחית כבר שישים שנה?

מפאלדה אינה ילדה רגילה לא בחיצוניות שלה ולא בחוכמתה. היא שונה ואחרת.

מפאלדה ילדה תמימה מבריקה ושונה. היא אומרת כל מה שעל ליבה במעט מילים, בהרבה חן ובפגיעה ישירה. בקיצור, יש לה אומץ לומר את מה שאנחנו חושבים ולא מעיזים.

היא מביעה דעתה על הכל, על העולם, על פוליטיקה על משפחה וחברים, לכן, לא פלא שבשנת 1979 נבחרה דמותה של מפאלדה כדמות הייצוגית של הוועידה לשלום הילד של יוניצ”ף.

מפאלדה היא הילד הפנימי שנותר בכל אחד מאיתנו המבוגרים, רק שבניגוד אלינו היא אומרת את מחשבותיה ודעותיה, החינוך והאמרות “לא יפה, כך לא מדברים” אינם חלים עליה.

לפני שנה תורגמו ספרי הקומיקס של מפאלדה על ידי יוסי טל שהצליח לשמור על הדיוק והשנינות של המקור. הספרים, שלושה: הפוליטיקה על פי מפאלדה, המשבר הכלכלי על פי מפאלדה, המשפחה על פי מפאלדה, יצאו לאור בהוצאת תשע נשמות ובעריכתו של אוריאל קון.

התרגום הביא את מפאלדה אלינו הביתה, למטבח, כי היה לה מה להגיד על האוכל. לחצר, דבריה על העולם והטבע נאמרו גם. מפאלדה צופה בטלוויזיה, מתעניינת בגורלו של העולם ובני האדם שחיים בו ואינה חוסכת מילותיה על הפוליטיקה. יש לה מודעות פוליטית וחברתית גבוהה.

בימים אלו כשבחוץ סוערות הרוחות וגועשים הרחובות למפאלדה הנצחית יש מה להגיד. והיא אומרת, בחיי שאומרת. לפני שנה כאשר קראתי אותה חייכתי, בבטן הרגשתי את אמיתות דבריה. היום אני מתפללת יחד איתה “תחלים, תחלים עולם נהדר, אם לא היום, אולי מחר.”

מפאלדה דמות בדיונית, אך אמיתית לחלוטין.

מפאלדה נשארה יתומה מאב ביולוגי, אבל נשארה ילדה של כולנו. ילדה נצחית שלא רואים עליה בכלל שהיא כבר בת 60.

תודה לך קינו שבראת את המפאלדה הפנימית שלנו.

ממליצה לכם לקרוא אותה ולחייך. כי הכל אמת.

 “בסופו של דבר האנושות היא בסך הכל סנדוויץ’ בשר בין שמים וארץ.”

הפוליטקיה על פי מפאלדה, הוצאת תשע נשמות

ניתן לרכוש את הספרים בחנות המגדלור

 וגם ישירות מההוצאה.מפאלדה תשע נשמות

בשנה שעברה כאשר רכשתי אותם, קיבלתי מתנה תיק מפאלדה. איני יודעת אם היום התיק כלול בערכה.

תגובות בפייסבוק