הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

שירת הנדודים – שירי נדודי הלב של אירן דן

Spread the love

“שירת הנדודים” הוא ספר שירים רגיש של משוררת בעלת קול יחודי. שירים המתארים מציאות לירית ביופי עדין ובעל עוצמה.

יש ספרי שירה שאני יכולה לגמוע שיר אחר שיר, יש ספרי שירה שאני חייבת הפוגה בין השירים, צריכה לתת לרגשות המשורר לחלחל ולשקוע בתוך מחשבותיי וליבי.

כך קרה לי עם ספר השירים “שירת הנדודים” ספרה החדש של אירן דן. רציתי לקרוא את כולו, ללגום אותו לרוויה במהירות, אבל לא. הרגשתי כמו הלך במסע, עצרתי לאחר כמה שירים ונחתי, רוויתי אותם שוב, ושוב והנחתי לשירים להיכנס אל ליבי.

 “שירת הנדודים” הוא ספר שהשירים בו הם מעין חשבון נפש של המשוררת. אולי חשש מהזמן שאוזל, פחד שלא יוותר מאום.

השיר הפותח את הספר החסיר אצלי פעימת אויר. שיר השואל : “אָדָם מַהוּ…. מְקַיֵּים בּו אֶת הַנִּסְתָּר וְהַנִגְלֶה אוֹהֵב מוֹצֵא, מְעַט מִן הָאוֹשֶר.” תמצית התהיות והשאלות הפילוסופיות לקיומנו.

הסופר דן בניה סרי אמר לי “אדם כותב מתוך כאבו”. כך גם אירן ״הכאב שלי מולד, אני נושאת אותו בתוכי״

בשיר אחר מתנצלת אירן על היותה משוררת, על כך שמלאכתה אינה מלאכת כפיים נוטפת זיעה. ״אֵין לָה שֶָדֶה לְעַבֵּד״ כל מה שיש לה הוא אהבה.

האהבה שזורה בכל שיריה, אהבה לאהוב, אהבה למשפחתה, אהבה לאדמה ולקיום. האהוב נוכח בכל השירים.

האהבה היא מרכז חייה היא זו שנמצאת בתוכה טרם בריאתה והיא מלווה ומנחה אותה.

“טֶרֶם הָרּוחַ כִּסְּתָה פָּנַי /טֶרֶם שֶנִּתְעַבַּרְתִי /…שֶרָחַקְתִּי מִבֵּיתִי …בָּאתִי בְּאֶרֶץ הַלִֵדָה וְהַמִיתָה לִרְאוֹת פָּנֶיךָ הִתְבּוֹנַנְתִּי בְּך” 

מאמינה שאהבתה לאהוב ליבה היתה מצויה בה עוד מאלפי שנים לפני שהכל נכתב.

זו אינה אהבה רומנטית של נערה מתבגרת. זו אהבה בשלה של אשה שחשה שבן זוגה הוא האחד שאיתה, מראשית הבריאה.

“כַּאֲשֶר תִּתְבּוֹנֵן בִּי / אֶהְיֶה מְצוּיָה בְּךָ”

השירים של אירן דן מדויקים, שירים קצרים. היא בוררת את המילים, בוחרת בקפידה כל מילה וכל אות. נדמה שאפילו לרווחים שבין השורות היא נותנת תשומת לב בהקפדה. המטאפורות השיריות בשלות ומעניינות. צירופי המילים שבשיריה אחרים ושונים מהמוכר לנו.

יש שירים שהם משפטים ארוכים ואפילו שיר שהוא משפט אחד ארוך, ללא פסיקים. זאת על מנת לתת לקורא תחושה של המשכיות ואורך, כך גם הפסיחות הרבות בשיריה. פסיחות שמאפשרות המשכיות וגלישה טבעית לבית הבא.

הספר מחולק לשערים, אחד מהם נקרא “נדודים”. קול הקורא לה לעזוב ולנדוד, “עִזְבִי בֵּיתֵךְ / עִזְבִי הָהָר” אולי כמו אברהם אבינו.

אירן עלתה לארץ מבירות, על מסע נדודי הוריה כתבה בספרה הקודם “מספר הסיפורים”.

השיר “עיר הבארות”( בירות) מתאר את העיר והגבעות שבה נולדה וגם את היותה כאן ושם. בשיר “עברתי” מתארת את הדחף לכתיבה. “עָבַרְתִּי נְהָרוֹת וְשָדוֹת / אֲנִי מִילִים נִסְחָפוֹת בָּרוֹח כָּל תוֹכִי אוֹתִיּוֹת.”

ובתוך כל שירתה תמיד נמצא האהוב האחד המלווה ״שְמִי בְּשִמְךָ״ והוא זה כמו מעיין המשיב לה חיים ״ וּבּוֹנֶה אוֹתִי כְּשֶהָיִיתִי.״

 בשירתה היא פונה אל גוף שלישי ״אל תגיד…אל תעמוד״, ניתן לראות בכך פניה אל אהוב. אך אני רואה בפניות הללו גם פניה לכוח עליון לנעלם נסתר.

מתארת את עצמה כיוצרת בעלת יכולות לברוא עצמה ״הייתי יהודיה ספרדיה, חייתי בספרד…הייתי שחורה ולבנה…״

שירי הנדודים של אירן דן אינם רק נדודים ממקום למקום, מעבר מארץ לארץ. אלא גם נדודים בין הזמנים בין עבר להווה, נדודים בין העונות, נדודים בין שנות חייה של הדוברת בין הילדות לבגרותו ואולי כעת, נדודים בין החיים והמוות, ובתוך כל הנדודים הללו האהבה היא היציבה היא זו שנשארת איתה.

“בָּחַרְתִי בְּךָ מִן הַצָפוֹן / עַד הַדָּרוֹם / עָנַדְתִי אוֹתְךָ / עַל לִיבִּי הִמְתִַנְתִּי לְךָ / עַד תֹם.”

שיריה של אירן דן ייחודיים. במילים מעטות היא מצליחה להעביר את רגשותיה לקורא והקורא אכן חש באותן החוויות של אירן. לעיתים הוא צועד איתה באותם המקומות. וכל זאת בזכות הלשון הציורית והדיוק במילים.

בקריאת השירים הרגשתי יציבות, נוכחות חזקה. חשתי כאילו אני עומדת על אבנים חזקות בשביל השירים, שהם כמו אבנים סלעיות מוצקות שאני יכולה להלך עליהן בבטחה.

ואולי שירת הנדודים היא החיפוש העצמי של אירן החיפוש אחר מקורות שירתה.

יופיים של שיריה הם ברגישות העדינה שלה לזכרונות, לנדודים, למציאות היומיומית, אבל מעל לכל יופיים הוא הכוח הפנימי שלה שמניע אותה וזו האהבה.

את אירן דן פגשתי לראשונה לפני שנים ברחבי הפייסבוק שם התודעתי לשיריה העדינים. לימים פגשתי אותה במציאות בהרצאה של אלי אליהו. חיברנו יחד זיכרונות מנוף ילדותנו בחולון.

תודה לך אירן על ספר בשל, נדיר באיכותו השירית. רגיש בתחושות ובעיקר מקרב את הקורא אלייך ואל עצמו.

“שירת הנדודים” שירים שינדדו מלב המשוררת אל ליבכם, ממליצה בחום.

שירת הנדודים, אירן דן

עורך, אדם קדם

הוצאת ספרי עיתון 77, 2020

מוזמנים לקרוא דעתי על ספר השירה הראשון של אירן דן מספר הסיפורים

תגובות בפייסבוק