הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

ברוכה הבאה לחיים שלך – נטע חוטר

Spread the love

ברוכה הבאה לחיים שלך הוא רומן על חברות, אומץ, פחדים. רומן בעל תובנות ורבדים רבים הכתוב בהומור.

אחרי כמה ספרים מעמיקים שקראתי לאחרונה רציתי ספר קל, כזה שאין בו צורך בהתעניינות והתעמקות מרבית. בייחוד בימים החמים והמהבילים האלו, שאפילו לי הם סיוט.

ניסיתי כמה ספרים מהערמה הגבוהה שלי ואף אחד לא עניין אותי להמשיך מעבר ל-50 עמודים.

עד שספרה של נטע חוטר אמר לי ״ברוכה הבאה…״ אז באתי.

הספר תפס אותי מהמשפט הראשון. ככה בלי הכנות הכניס אותי לעולמם של גלי ונעמה. שתי חברות טובות קרובות, שהקשר ביניהן נותק לפני 13 שנה.  גלי ביקרה את נעמה בבית החולים לאחר שילדה, הלכה להביא לה קפה ולא חזרה.

 מיד הסתקרנתי מה קרה? על רקע מה היתה הפרידה? רצו לי הרבה סרטים בראש לסיבות, ותאמינו לי שהופתעתי בגדול מהסיבה אשר מתגלה בסיום הספר.

סיבה שאף אחד לא יכול להעלות על הדעת.

“ברוכה הבאה לחיים שלך” הוא סיפור על חברות, על אומץ, על פחדים, ובעיקר על סודות ועבר שמכביד על ההווה.

זהו סיפורם של ארבעה חברי ילדות. גלי על סף גיל הארבעים, אם יחידנית שילדה לפני שבוע וחצי. נעמה גרושה ואמא לתאומים בני 13 שנסעו ללונדון לאביהם. נעמה כתבה בעבר ספר הדרכה גרוע שהפך להצלחה. הדר הוא שחקו כושל.

גלי, נעמה, הדר וגיא גדלו בישוב נידח וחם. הם עזבו אותו במטרה לא לחזור. גלי ונעמה היו חברות קרובות ביותר, חברות שמספרות על הכל, נפגשות כל יום אחר הצהרים. הדר הוא בן הכיתה שהצטרף אליהן וגיא הוא החבר של אח של נעמה המבוגר ממנה בשלוש שנים.

חבורה של גיל הילדות וההתבגרות, וכמו בכל חבורה יש קנאה חיצונית ופנימית באחר, בבית היפה יותר, במוצלחות של השני.

יום אחד הם נפרדו ולא נפגשו שוב. עד לרגע שבו גלי מסמסת לנעמה ומזעיקה אותה למפגש בהול בעקבות הזמנתו של גיא להיפגש.

מהמפגש ההזוי בבית הקפה המלווה בשיחה צינית הם נכנסים למנהרת הזמן. הדר, נעמה, גלי והתינוקת יוצאים למסע אל הצפון לבית שבו גרו בעבר. זהו מסע בזמן, מסע התבגרות או כמו שהם חזרו ואמרו “לסגור מעגל.”

מסע שבו יצטרכו לעמוד מול אירועי העבר על מנת להבין את ההווה שלהם. הבזקי העבר יעלו ויצוצו כמו הבזקי אור מאיימים שאותם יצטרכו לפענח.

לאט לאט יאספו תמונות מאותן שנים שהיו יחד. מאותם אירועים שחווה והדחיקו. הם יזכרו בבית מיסתורי בקצה הישוב ובסודות האפלים שהיו בו. התיאורים של ההצצות אל תוך הבית הזכירו לי את ספרי “השביעייה הסודית”. חבורת נערים שמחפשת דרכי פתרון לתעלומה.

החבורה לא הצליחה לפתור את התעלומה בעבר וכעת בהווה הם מנסים לחזור בזמן למצוא פתרון על מנת שיגאל אותם.

“ברוכה הבאה לחיים שלך” הוא ספר שבעזרת ההומור שבו מתאר מצבים וחיים שאינם קלים. הספר כתוב בשפה קולחת. מתאר את עולמם של הצעירים בני השלושים על סף הארבעים. הומר סלנגי זורם. הומור של צעירים כמו : מישהו שואל את גלי על הריונה. “מאיפה ? וממשיך בנק? ידיד הומו? תקלה?” כששומע שההריון הוא מבנק עונה: ” וואלה של הביוקר.”

יש בו שיחות והחלפות מילים מהירות, חצאי משפטים וקודים ששייכים לשכבת הגיל. מה שהזכיר לי שאיני שם, אבל ילדיי שם בהחלט.

הספר מתחיל בהומור והחלפות משפטים שנונות. “ירידות” אחד על השני כמו ״חלאס הגר, תמצאי חיים.״  ובהמשך מתחילת המסע הוא הופך לבעל רבדים מעמיקים, יש בו ביקורת  על האומנות וניסיונות כושלים להפוך לאמן, עולם קשה וקשוח. מציג את בעיית הזוגיות. הבחירה ללדת ללא בן זוג. ביקורת על ההורים.

זהו  מסע אל העבר, עבר  שיש בו סודות, מריבות, כל אחד מסתיר את בדידותו.

״ כולם מסתירים דברים? ככל שגדלים יש. יותר מה להסתיר, פשוט עוד לא התחילו להיות לנו הרבה סודות״ גלי אומרת.

ספר על חברות שיש בה הרבה כאב והדחקות של  לאורך שנים.  על בגידות ,אשליות שהתנפצו ובעיקר בדידות.

נטע חוטר היא תסריטאית והספר כתוב כמו סרט קולנועי קצבי ומהיר, אירוע רודף אירוע. דמיינתי אותו כסרט.  יש בו מתח על גבול האימה. אבל אל דאגה יש סוף טוב, כל הקצוות נסגרים והקורא מסיים את הקריאה כשחיוך על פניו.

פנו לכם זמן, התרווחו לכם בנועם עם כוס משקה טעים וצאו עם החבורה למסע שסיומו המפתיע ישאיר אתכם פעורי פה.
למה?  תצטרכו לקרוא ולגלות בעצמכם.

ברוכה הבאה לחיים שלך, נטע חוטר

הוצאת, תכלת 2020

תגובות בפייסבוק