הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

סלולריש – אסף שליטא

Spread the love

כולנו צמודים לטלפונים הניידים, כולנו מרימים עיניים מול אנטנות הסלולר וחוששים מקרינה. אבל מה קורה למי שעבר ליד אנטנה סלולרית וזו נפלה לו על ראשו ופגעה בו?

צחי סגר את הסטודיו שלו לקדרות בגלל חוסר הצלחה והפך למחלק עיתונים, שאינו אוהב את עבודתו. הוא משכים קום ויום יום בחשכת הליל לפני הזריחה הוא מדווש במסלול הקבוע שלו.

את אותו המסלול עושה אוטו זבל, בצלאל, עובד התברואה, אב לדור בנו שאותו הוא מגדל לבד.

בוקר אחד תוך כדי חלוקת עיתונים ברחוב בורכוב 46 המכונה ״המקולל״ בפי צחי, נופלת על ראשו אנטנה סלולרית במסווה של דוד שמש.

עובדי אוטו הזבל מוצאים אותו ומעבירים אותו במהירות לבית החולים.

 לעובדי התברואה באותו היום הצטרף דור, בנו בן ה-8 של בצלאל. דור הוא ילד מחונן שקפץ כיתה פעמיים. הוא גר עם אביו ואינו מתבייש בו. דור מוצא את הטלפון הסלולרי של צחי.

דור מצייר ציורי קומיקס ומשוכנע שהוא חי בין גיבורי על.

למחרת האירוע  מתעורר צחי כאילו דבר לא ארע. אלא שחייו לא חזרו למסלולם. צחי מתחיל לשמוע שיחות של אנשים המדברים בסלולרי. שיחות סתמיות. פרסומות. שיחות עסקים.

בין צחי לדור מתפתח קשר מיוחד. דור רואה בצחי כמושיע או גיבור על עבורו כיוון שללא סלולרי צחי מסוגל להאזין לשיחות.

דמות נוספת בעלילה היא דמות מסתורית שלא אספר עליה על מנת להשאירכם במתח. דמות שמושכת בחוטים, מישהי שיש בה כוחות הרס.

בדיוק כמו בסיפורי הקומיקס, העלילה מתחילה להתפתל ולהסתבך עבור צחי ודור. דור שומע את מחשבותיו של צחי, צחי מאזין לשיחות של אנשים. לפעמים שיחות חשובות ולפעמים שיחות סתמיות. יום אחד הוא שומע שיחה בין דיאנה חברתו לחברה שלה. שיחה שלא היה אמור לשמוע ,שיחה שמובילה אותו למחשבות חדשות.

הדמות המיסתורית בעלת הכוח מנסה לשבש את סדרי העולם.

הספר כתוב במתח קיצבי כמו תמונות קולנוע מול העיניים. אסף שליטא הוא הוא תסריטאי וסופר ישראלי, יוצר קומדיית המצבים “המלאך השומר שלי” ומחבר הרומנים “שניים שלושה”. לא בכדי תחושת הקריאה היא כמו צפייה בסרט. הכתיבה קולחת והעלילה המתפתלת גורמת לקורא לרצות ולהמשיך לקרוא על מנת לדעת איך העלילה תתפתח ומה יעשה הזר המסתורי.

סללוריש הוא ספר קצבי, שונה ואחר. איני יכולה לקטלג אותו, הוא אינו מדע בדיוני למרות שיש בו חלק בדיוני, הוא אינו ספר מתח למרות המתח שקיים והחששות מה ייקרה. הוא אינו רומן אהבה, אך יש בו אהבה. הוא אינו סיפור על גיבורי על למרות אהבתו של דור לקומיקס.

אז מה אם כן הוא?

זהו רומן שיש בו נגיעה לחיינו, אהבה, יחסים בין אנשים, יחסי אב ובן, אבל לדעתי זהו רומן שיש בו ביקורת מאובדן השליטה שבחיינו, או יותר נכון השליטה של הסלולרי בחיינו. יש בו ביקורת על התלות שלנו בנייד, על חוסר ההתחשבות בין אנשים והשיחות הגלויות שלנו לאוזני כל. ביקורת על שימוש בנייד לסחיטה, ביקורת על הפצת תמונות ושיחות ללא בקרה. הביקורת על העולם הטכנולוגי היא קשה, שכן היא מעצימה את תחושת הבדידות וחוסר הקשר בין בני אדם. תקשורת סלולרית שגזלה מאיתנו את התקשורת והקירבה האנושיים.

ספר מיוחד ואחר, ספר שיש בו חמלה, הומור, משהו כמו קומדיית מצבים. יש בו אהבת האדם שהיא זו שמובילה לסוף הטוב.

אהבתי את הרעיון המטאפורי של שמיעת שיחות.

אהבתי את דמותו של הילד דור, ילד חכם אבל אינו מיוחד, אלא ילד המנהג רגיל, למרות שחוכמתו גורמת לו לבדידות הוא יודע למצוא את דרכו בעולם.

ספר שהפתיע אותי. ממליצה לקרוא.

סלולריש, אסף שליטא

ספרי ניב, 2020

תגובות בפייסבוק