הבלוג של רחל פארן לאנשים שאוהבים ספרים

ספרים מומלצים לשנה טובה\ ראש השנה תשע”ט

Spread the love

קשה לבחור מספר ספרים שאהבתי  מתוך שפע ספרי המקור שיצאו לאור בשנת תשע”ח ולהמליץ עליהם.

 לפני שאעלה את בחירותי אני רוצה להודות לכל הסופרים והמשוררים שפתחו לי דלת לעולמם הפנימי. תודה לכם ששקדתם על עלילה ורעיונות ספרותיים והבאתם לנו שפע שכזה.

היה היתה, יעל נאמן

אחוזת בית,2018

“היה היתה ” הוא אחד הספרים האחרים, השונים, המיוחדים שקראתי בתקופה האחרונה. איני חושבת שנכתב ספר כדוגמת הספר הזה בעבר. ספר מסקרן.

יעל נאמן כותבת על פזית פיין.

הפגישה הראשונה של הסופרת יעל נאמן עם פזית פיין היתה בפתח הדלת, יעל נאמן פתחה בספרה דלת רחבה והכניסה את הקוראים לעולמה המיוחד והמיוסר של פזית פיין. פזית פיין נולדה ב1947 לאחר מלחמת העולם השנייה במחנה עקורים והגיעה לחולון, שם גדלה. לימים עברה לעיר הגדולה תל אביב והפכה להיות מתרגמת ועורכת.

 כמה רגעים חטופים בפתח הדלת וצחוק מתגלגל שנחרט בראשה הביאו את יעל נאמן לרצון להתחקות אחר אשה שרצתה למחוק עצמה. במשך עשר שנים אספה פרטי מידע, ליקטה זיכרונות מהאנשים שהכירו את פזית, והתוצאה שלפנינו היא ספר אחד ומיוחד, זה אינו ספר עלילתי, זהו ספר המזכיר סרטי תעודה שבהם אנשים מספרים על, מתארים תקופה ונותנים לקורא אפשרות הצצה.לרגע היה נדמה לי שאני נמצאת באולם קולנוע וצופה בסרט, כי התמונות שתוארו בספר עברו מול עיני.

 חברי הילדות של פזית מתארים אותה כדמות קוטבית, שנונה וחכמה, צוחקת ומצחיקה, אך טראגית בנשמתה. רואה את החיוב והצחוק שבחיים החיצונים, אך לא בעצמה.

ספר אחר, שונה, שלא מרפה ממני חודשים ארוכים אחרי קריאתו.

המנהרה, א.ב. יהושע

הספריה החדשה, 2018

מה נשאר לו לאדם בערוב ימיו אם לא זיכרונותיו וגם אלו הולכים ונעלמים אט אט ממוחו.

צבי לוריא מודע לכך שהוא שוכח ומצבו יחמיר, אשתו דינה מייעצת לו להתנדב במקום עבודתו הקודם ולשמש כמהנדס יועץ. תפקידו עתה הוא לשכנע את הועדה כי נחוצה מנהרה בקטע שבו אמור לעבור כביש במכתש רמון. על אותה הגבעה, בחורבה נבטית מוצאים בני משפחה מוסלמית מעבר הירדן המזרחי מקלט זמני. קצין צה”ל בשם שיבולת, עוזר להם לחיות לא זהותם הקודמת, מכנה אותם שבזי”ם (שוהים בלי זהות) ועכשיו מנסה לשכנע את נתיבי ישראל לחצוב בה מנהרה, כדי לא לפנות את בני המשפחה מביתם.

ככל שמתקדמת העלילה מוחו של לוריא הולך ושוקע. מוחו השוקע מעלה תהיות פילוסופיות וחברתיות רבות.

מה אהבתי בספר? את השפה המיוחדת והתקנית של א.ב. יהושע. את הדמויות ואת הזוגיות של צבי ואשתו דינה. העלילה בספר משנית היא, הדמויות ומערכת היחסים ביניהם היא המשמעותית והיפה שבספר.

עוד ספר משובח של א.ב. יהושע בטעם של פעם.

האחרות, שהרה בלאו

זמורה ביתן, 2018

ספר אמיץ, ספר הקורא תגר על האימהות במסווה של ספר מתח. פותח דלת לעולמן של הרווקות מבחירה. בין הספרים הבודדים המעלה תהיות לגבי אמהות.

לא הנחתי את הספר מהיד, לא רק, כי הוא ספר מתח והעלילה סיקרנה אותי, אלא בזכות הרעיון של העלילה. בזכות השפה והמבנה של הספר.

שילה אחת מחבורה של 4 נשים שהחליטו כי הן לא תלדנה. בעולם של גברים וחובות וצווים הן בוחרות לא ללכת בתלם. אלא שאחת מהן מתחתנת  ויולדת תאומות. כל השלושה אינן נישאות ומגיעות לגיל מבוגר ללא ילדים.

ספר שכתוב כספר מתח, אך אינו רק כזה. ספר פסיכולוגי. הקורא נכנס לראשה של הגיבורה ולמחשבותיה. שילה הגיבורה נעה בין שני עולמות ההווה האפור לעבר הצבעוני שבו החליטה לא ללדת.

ספר שהקריאה בו היא כמו דהירה ברכבת הרים ללא מעצור.

צבע החלב, נל ליישון

תשע נשמות, 2018

אומנם הספר מתורגם ואינו ספר מקור, אך איני יכולה להשאירו מחוץ לרשימת המומלצים. הוא פשוט חייב להיות !!!

אחרי שתקראו את הספר צבע החלב לא תוכלו לשכוח את מרי, גיבורת הספר. מרי נכנסה לליבי פצעה אותו וממאנת לעזוב.

“השם שלי זה מרי והשיער שלי בצבע החלב”. מרי גיבורת הספר חוזרת על המשפט הזה מספר פעמים. משפט שלא עוזב אותי ולא מרפה ממני גם כשקראתי ספרים נוספים לאחר הספר “צבע החלב”.

השנה היא שנת 1830מרי גיבורת הספר נערה כפרית בת 15. הבת הרביעית במשפחה חקלאית שבו יש רק בנות. מרי נערה צעירה, שנונה וחדת לשון מגיבה לכל מה שהיא רואה או שומעת. כלום לא נסתר מעיניה ומלשונה החדה. האב המתוסכל מכך שאין לו בנים שיעזרו בחווה שולח את מרי לעבוד בביתו של הכומר. למעשה הוא מוכר אותה.

בית הכומר פותח בפניה הזדמנויות. היא אינה עובדת בשדה בעבודות קשות, מעכשיו היא מטפלת באשת הכומר החולה. הכומר שמזהה את פיקחותה וסקרנותה מלמד אותה לקרוא בתנ”ך.

 בשפה נמוכה, עילגת מספרת לנו הקוראים על אותה שנה משמעותית בחייה. הקורא נשבה בקסמה של הנערה המיוחדת והמקסימה, שיש בה תמימות מתובלת בחוכמת חיים ושנינות לשון.

ספר עוצמתי שאינו מרפה ואינו מניח. פנינה ספרותית שכתובה בדיוק הכי נכון.

עיזבו הכל ושבו מיד לקרוא את הספר, לא תצטערו.

מאחלת לנו ספרי קריאה מרובים וטובים, שירתקו אותנו ויפתחו בפנינו פתח לעולם אחר.

שנה טובה לכם ולבני ביתכם.

תגובות בפייסבוק